Francouzským prezidentem bude Emmanuel Macron. Vítězný projev zahájil evropskou hymnou

  • O půlnoci bylo sečteno 90 procent hlasů, Macron vítězil s 64,84 procenty.
  • Le Penová uznala porážku.
  • Macronovo vítězství přivítali evropští státníci.
  • Prezident Zeman bude reagovat v pondělí.

Online Francie (Aktualizováno: 0:00 8. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dnes večer se na nás dívá celá Evropa, celý svět. Evropa i svět očekávají, že budeme hájit osvícenecký duch, svobody a utlačované. Očekávají nový humanismus.“

Emmanuel Macron (vítěz francouzských voleb)

Odhady sociologických agentur hned po uzavření místností ve 20 hodin shodně mluvily o vítězství Emmanuela Macrona, kterému přisuzovaly zisk 64-66 procent hlasů. Přes 8 procent lidí vhodilo do urny protestní bílý lístek, nevybrali si žádného z kandidátů.

Marine Le Penová v projevu krátce po 20. hodině uznala porážku a Macronovi popřála hodně štěstí. Výsledek podle ní znamená krach tradičních stran.

Emmanuel Macron volební výsledek oslavil před pařížským Louvrem. Ve svém projevu poslal jasný vzkaz Evropě: na pódium nastoupil za melodie Ódy na radost, neoficiální evropské hymny. „Dnes večer se na nás dívá celá Evropa, celý svět. Evropa i svět očekávají, že budeme hájit osvícenecký duch, svobody a utlačované. Očekávají nový humanismus," řekl tisícům podporovatelů.

Volební účast ve druhém kole francouzských prezidentských voleb dosáhla v 17 hodin 65,30 %. Před dvěma týdny při prvním kole byla účast ve stejnou dobu 69,42 %. Vyšší byla ve stejný čas i účast ve druhém kole v roce 2007 (75,11 %) a v roce 2012 (71,96 %).

Světoví politici blahopřejí Macronovi. 'Společně za silnější Evropu,' říká Juncker

Číst článek

Podle průzkumů veřejného mínění měl jednoznačného vítězství dosáhnout Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů. Volební místnosti se uzavřely na většině území v 19:00. V některých velkých městech se hlasovalo až do 20:00. 

Krátce po 16 hodině zveřejnila první čísla belgická veřejnoprávní televize, Macron podle ní průběžně vedl s více než 60 procenty. Belgická média mohla s odhady přijít dříve než francouzská, protože nejsou omezena francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat tyto údaje před uzavřením všech volebních místností.

Dopoledne hlasovali všichni významní francouzští politici. Kromě Macrona a Le Penové také dosavadní prezident François Hollande a jeho předchůdce Nicolas Sarkozy.

Poražený kandidát konzervativní pravice z prvního kola François Fillon volil v zastoupení a na veřejnosti se neobjevil. V pořadí čtvrtý zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon naopak volit šel.

Neočekávalo se, že by Le Penová měla ohrozit Macronovo vítězství. Vůdkyni nacionalistické Národní fronty, která měla sice v kampani před druhým kolem ostřejší nástup, ale které se i podle řady jejích spolustraníků nepovedla televizní debata s Macronem, přisuzují průzkumy 38 až 41 procent hlasů.

Macron volební výsledek oslavil před pařížským Louvrem. Odpoledne bylo kvůli podezřelé taškce evakuováno nádvoří světoznámého muzea. Z prostranství muselo odejít asi tři sta novinářů. Zrhuba po dvou hodinách se situace vrátila do normálu.

Francouzské úřady k zajištění bezpečnosti podnikly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisíc volebních místnostech dohlíželo kolem 50 tisíc policistů.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl velký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Totéž mohli učinit i francouzští voliči v evropských zemích.

Filip Harzer, Jan Šmíd, Pavel Novák, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme