Volby ve Španělsku znovu vyhráli lidovci. Většinu ale nezískali, vládu tak nesestaví
Vítězem předčasných voleb ve Španělsku je vládnoucí Lidová strana s premiérem Marianem Rajoyem v čele. Podobně jako při hlasování v prosinci ale nezískala většinu hlasů. Při ziscích mandátů dalších velkých stran bude těžko hledat koaličního partnera. Čtvrtí liberálové už lidovcům nabídli jednání o spolupráci.
„Máme právo vládnout, právě proto, že jsme zvítězili ve volbách. Naším cílem ale je být užitečnými pro všechny občany, pro ty, co nás volili, i ty, co nás nevolili. Jsme tu k vašim službám,“ prohlásil po vyhlášení výsledků předseda Lidové strany a premiér země Marian Rajoy.
Konzervativní Lidová strana jako vítěz voleb získala dokonce víc mandátů, než loni v prosinci. Druzí skončili její tradiční rivalové – Socialistická strana práce.
Ve volbách se nesplnily předpoklady, že se radikálně levicové uskupení Unidos Podemos stane druhou nejsilnější stranou v zemi a povede levicovou koalici. Nakonec ale skončila až na třetím místě.
Předseda uskupení Pablo Iglesias neskrýval rozčarování z výsledků voleb. Přiznal, že strana čekala úplně jiné výsledky voleb. Strana dokonce nezískala ani o mandát víc, než v prosincových volbách.
Čtvrtá je liberální občanská strana Ciudadanos, které ale zažila masivní odliv voličů ve prospěch konzervativních Lidovců. Liberálové už nabídli vítězným lidovcům jednání o spolupráci
Obyvatelé Španělska šli k parlamentním volbám za poslední půlrok už podruhé. Prosincové hlasování totiž skončilo patem. Španělský král Felipe VI. vyhlásil předčasné volby, protože se strany nedohodly na koalici.
Lidé nechtějí třetí volby
Zatím to vypadá, že jedinou koalici, která by dala dohromady nadpoloviční většinu mandátu, to znamená 176 křesel ve zdejším kongresu, by mohli vytvořit konzervativní lidovci se socialisty. Ti jsou ale odvěcí rivalové, takže tomu velké šance zdejší pozorovatelé nedávají.
#Directo Fiesta en Génova para recibir a Rajoy. https://t.co/yJ4abTtZ7H
— EL MUNDO (@elmundoes) 26. června 2016
Lidé ve Španělsku ale doufají, že tentokrát se konečně strany dohodnou a oni už nebudou muset jít potřetí k volbám.
K politické shodě vyzývá například jeden z nejprodávanějších španělských listů, deník El País. Představitelé jednotlivých stran by podle něj měli dát stranou vzájemné rozdíly a zformovat vládu rychle, i vzhledem k výsledkům britského referenda.
Vláda bude muset něco podniknout, aby začala snižovat vysokou nezaměstnanost ve Španělsku. V celém Španělsku je totiž více než 20procentní. Potom bude také potřeba řešit nedofinancované školství a zdravotnictví.
Po posledním půlroce, kdy vláda jen dosluhovala a téměř nic se nedělo, je potřeba, aby přišla vláda akční, která zahájí reformy a povede Španělsko kupředu, nebo ji alespoň vyvede z recese, v níž se nyní nachází.