Volby ve třech spolkových zemích Německa situaci na politické scéně příliš nezmění

Zemské volby v Sasku-Anhaltsku, Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci zřejmě příliš nezmění rozložení sil na německé politické scéně a posílí pozice nynější velké vládní koalice na celostátní úrovni. První prognózy, které po uzavření volebních místností zveřejnila média, naznačují, že ve volbách zvítězily strany, které byly v příslušných zemích i dosud nejsilnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politici CDU se radují z průběžných výsledků zemských voleb v Bádensku-Württembersku | Zdroj: ČTK

V Bádensku se SPD proti předchozím volbám propadla o plných 8 procent a v Sasku-Anhaltsku ji pak dokonce postkomunisté jasně odsunuli až na třetí místo. Tuto studenou sprchu částečně kompenzuje triumf v Porýní-Falci, která zůstává poslední pevností sociálních demokratů mezi západními spolkovými zeměmi. Dokonce je pravděpodobné, že tam SPD získá absolutní většinu křesel v zemském parlamentu.

V Bádensku-Württembersku bude pokračovat dosavadní vládní spolupráce CDU s liberální FDP. Nejasná zůstává situace v Sasku-Anhaltsku, kde se v tuto chvíli jeví jako nejpravděpodobnější velká koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme