Volební heslo 'Ve jménu lidu' pomohlo Le Penové vyhrát na chudém severu Francie

V neděli rozhodnou Francouzi o svém novém prezidentovi. Ve druhém kole voleb se rozhodne mezi Emmanuelem Macronem z centristického hnutí Vpřed! a reprezentantkou nacionalistické Národní fronty Marine Le Penovou. Pro ni hlasovali voliči hlavně na severu Francie. Vydali jsme se zjistit, proč tam má takovou podporu.

Cauroir, Laon/Francie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říká se jim zanedbané, nebo taky zapomenuté oblasti. Department Aisne, asi 150 kilometrů severně od Paříže, je jedním z nich. V jeho metropoli, osmadvacetitisícovém městě Laon, zvítězila v prvním kole prezidentských voleb kandidátka Národní fronty Marine Le Penová. Získala skoro třetinu hlasů. Proč měla právě na severu takovou podporu, zjišťoval přímo na místě zvláštní zpravodaj Radiožurnálu ve Francii Pavel Novák.

Úřednice paní Christelle vidí hlavní důvod v tom, že se v současné době ve Francii zkrátka nežije dobře. Lidé byli zklamaní všemi, kteří zatím zastávali prezidentský úřad. Ve společnosti převládl pocit, že se za lidi nikdo nepostavil. A heslem kampaně Marine Le Penové bylo. „Ve jménu lidu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč sever Francie volil Le Penovou? Poslechněte si reportáž Pavla Nováka.

„Nemám pro to vysvětlení. Skutečnost je taková, že tu máme hospodářské problémy. Je pravda, že tento region je jeden z těch, které jsou mimo hlavní pozornost politiků v Paříži. Je to hodně zemědělský kraj, nejsou tu velké továrny. Ekonomika se moc nerozvíjí. To je myslím důvod k rozčarování," řekl Radiožurnálu knihkupec pan Thomas. Ten pociťuje hospodářské problémy na svém podnikání. Má méně zákazníků než dřív. Lidé šetří. Také z města odcházejí do jiných koutů Francie.

Podle starosty města Laon a senátora za department Aisne Antoina Lefévra byl úspěch Le Penové v jeho městě důsledkem hlasování způsobeného nespokojeností. Oblast se potýká s problémy. Například s nezaměstnaností, která je vyšší než celostátní průměr. Oblast už ale podle republikánského starosty, který město řídí už 16 let, není zapomenutá a odstrčená. Má dobré silniční spojení s Paříží. Také na vesnicích se zlepšuje i možnost připojení k internetu. Také ale nemá jasné vysvětlení pro to, proč tolik jeho spoluobčanů hlasovalo pro Národní frontu.

Marine Le Penová sem chodila do školy. Třicetitisícové Saint Cloud ale podporuje Macrona

Číst článek

„Zaznamenali jsme nárůst hlasů pro Národní frontu, ačkoli v našem kraji není problém s cizinci nebo přistěhovalci. Nejsou tu problémy, o kterých mluví Národní fronta, tedy s bezpečností a imigrací. Možná bych ten nástup Národní fronty připisoval tomu, že jsme u nás loni ubytovali 20 afghánských rodin v bývalých kasárnách. Ve volební místnosti, která je vedle toho objektu, se projevil velký nárůst hlasů pro Národní frontu. Je to tedy asi důsledek stigmatizace cizinců. Ubytovali jsme také několik migrantů ze zrušeného tábora v Calais. Tohle všechno mohlo v našich spoluobčanech vyvolat strach," myslí si starosta Laonu.

O 100 km dál v malé vsi Cauroir v departmentu Nord. Žije tu 600 obyvatel. Prakticky se všichni znají. Třetina z nich dala hlas Marine Le Penové. Málokdo to ale přizná.

Učitel na penzi Jean-Marie Roquet je charakterizuje jako naštvané, zlé lidi, kteří nemyslí na ostatní. Jsou to egoisté a chtěli si vylít zlost tím, že hlasovali pro Národní frontu. Proto se místní inteligence v departmentu - vědci, učitelé, novináři a další - spojila a vyzvali ostatní, aby hlasovali pro Emmanuela Macrona, aby vytvořili hráz proti Národní frontě. Politici totiž neměli dost odvahy k tomu, aby lidem řekli, že bude lepší volit Macrona.

Starosta města Laonu Antoine Lefévre. | Foto: Pavel Novák

„Bohužel lidé z Národní fronty nemají svědomí. Není jim hanba. Jenže ani v naší malé vesnici nevíme, kdo to je. U některých rodin to je jasné, ale nemohu vám ukázat prstem - ten a ten - ti volili Le Penovou. Je to znepokojivé, že nevíte, s kým tu žijete. O mně se třeba ví, že jsem vždy byl stoupenec socialistů. Tady ale před volbami zaznělo tolik ošklivých, sprostých slov. Bylo tu tolik zlosti a falešných úsměvů. Člověk cítí, že je za tím zloba," řekl Radiožurnálu učitel na penzi.

Kamarád pana Jeana-Marie Jean-Pierre Petit napsal dokonce na Facebook výzvu spoluobčanů, aby nevolili Národní frontu a Marine Le Penovou, protože je to ostuda. Nezbývá než hlasovat proti podle něj fašistické ideologii. V každém případě je to velké neštěstí, protože i když zvítězí Emmanuel Macron se 60 procenty hlasů, bude to stále znamenat, že 40 procent občanů si přeje Národní frontu.

Katedrála v městě Laonu. | Foto: Pavel Novák

Starosta vesnice Cauroir, farmář Benoit Dhordain, není tolik překvapený tím, že lidé hlasovali pro Marine Le Penovou, ale že jich bylo tolik. Malá vesnice nemá problém s imigrací. Necítí žádné ohrožení. Podle něj byly ale hlasy pro Národní frontu protest proti politice, kterou v zemi 40 let vedla levice i pravice.

Nemá zatím strach z toho, že by ve Francii mohli vládnout nacionalisté. Republikánské tradice jsou hluboce zakořeněné. Varuje ale, že jestli v dalších pěti letech nikdo nic neudělá s nezaměstnaností mladých a dalšími problémy, bude po pěti letech opravdu v čele země stát Marine Le Penová, nebo někdo jí podobný.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme