Volební komisaři vyškrtli Tymošenkovou z kandidátky k volbám

Julija Tymošenková nemůže kandidovat v říjnových parlamentních volbách na Ukrajině. Ústřední volební komise totiž odmítla přijmout složení volební kandidátky sjednocené opozice k volbám. Z prvního místa pak vyškrtla jméno předsedkyně strany Vlast Julije Tymošenkové a z pátého exministra vnitra Jurija Lucenka. Registraci obou politiků neschválila komise s tím, že byli pravomocně odsouzeni a jsou ve vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šance ukrajinské opozice na volební úspěch po zatčení a odsouzení Tymošenkové podle expertů vzrostly. Ona sama ale kandidovat nemůže | Foto: Reuters

Ukrajinské volební zákony zakazují odsouzeným osobám kandidovat.

Opozice chtěla ustanovení obejít tím, že v přiloženém životopise označila Tymošenkovou a Lucenka za osoby ‚odsouzené z politických důvodů‘. Volební komise ale uvedla, že nemá právo hodnotit výroky soudu.

Tymošenková si odpykává sedmiletý trest za údajné zneužití svého postavení při podpisu plynové smlouvy s Ruskem. Lucenko byl odsouzen na čtyři roky za zpronevěru a překročení úředních pravomocí.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme