Volební místnosti na Slovensku se uzavřely. Hlasy voličů se budou sčítat během noci na neděli

Přesně ve 22 hodin skončilo hlasování o budoucím vedení krajů a poslancích regionů na Slovensku. O příštích županech podle televize TA3 rozhodovalo v průměru 20 procent oprávněných voličů. Už během noci na neděli bude jasné, zda například ve vedení kraje v Banské Bystrici zůstane předseda Lidové strany naše Slovensko Marian Kotleba, který je obviněný z šíření extremismu.

Aktualizováno Slovensko (Aktualizováno: 0:25 5. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Slovensku si volí župany a poslance krajů. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na klidný průběh voleb dohlíželo na 7 tisíc policistů. V osmi případech kriminalisté řešili údajné kupování hlasů v romských osadách. Ve čtyřech obcích se hlasování kvůli výpadku proudu o více jak hodinu protáhne. Policie prověřuje, zda nešlo o trestný čin.

Slováci si volí župany a poslance krajů. Jednokolové hlasování zatím provází nízká účast

Číst článek

Po změně zákona jsou předsedové krajů na Slovensku letos poprvé voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

Tomáš Fiala, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme