Volební rivalové trvají na křesle kancléře

Obě hlavní německé politické strany Unie a SPD dnes poprvé po volbách jednaly o budoucí vládě. Hlavní představitelé, kandidátka na kancléřské křeslo Angela Merkelová i její sociálně demokratický oponent Gerhard Schröder, dopředu neočekávali od jednání nic než prvotní průzkum terénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka CDU Angela Merkelová ve volebním středisku v Berlíně

Šéfka CDU Angela Merkelová ve volebním středisku v Berlíně | Zdroj: ČTK

"Jsme velice daleko od nějakých jednání, ale perspektivy pro konkrétní rozhovory jsou," vyjádřil se mnohoznačně předseda SPD Münteffering. "Jasně jsem řekla, že mandát k sestavení vlády mám já," trvá na svém šéfka Unionistů Merkelová.

I ona musela připustit, že prozatím nemá představu s kým by kabinet vytvořila: "Protože programové rozdíly jsou veliké, voliči nám situaci zkomplikovali, ale musíme jednat zodpovědně."

Zatím jako nejprůchodnější se jeví koalice Unie, zelených a liberálů. Ti totiž odmítají jednat s SPD, pro takové rozhory nejsme k dispozici, zopakoval předseda Westerwelle.

CDU/CSU sice vyhrála volby ziskem 35,2 procenta hlasů, z toho ale 7,4 procenta připadá bavorské CSU. Při rozdělení zisku by SPD s 34,3 procenty předčila CDU s 27,8 procenty.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme