Volební triumf republikánů omezí Obamu v domácí i zahraniční politice

Američtí republikáni oslavují vítězství v kongresových volbách. Strana získala kontrolu nad oběma komorami zákonodárného sboru a výrazně tak posílila své pozice do posledních dvou let vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy. Ten bude mít nyní mnohem těžší pozici při prosazování jak domácí, tak zahraniční politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivec republikánů sleduje sčítání amerických voleb v Denveru

Příznivec republikánů sleduje sčítání amerických voleb v Denveru | Zdroj: Reuters

Republikáni získali většinu v Senátu, posílili ve Sněmovně reprezentantů i na úrovni guvernérů. V regionech se totiž obnovovalo 36 guvernérských míst.

Strana se tak „svezla“ na vlně nespokojenosti amerických voličů s prezidentem Barackem Obamou a poprvé od roku 2006 bude mít pod kontrolou obě komory zákonodárného sboru.

Senátor Mitch McConnel, který je předpokládaným budoucím lídrem senátorské většiny, už se nechal slyšet, že výsledek podle jeho názoru představuje hlas proti vládě, které prý lidé přestali věřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební atmosféru v USA a první analýzy nového politického uspořádání přibližuje zahraniční zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Prezident Obama, lídr Demokratické strany, svolal na dnešek tiskovou konferenci, aby na vítězství republikánů reagoval. Na pátek pozval do Bílého domu kongresové lídry obou stran, tam pak začnou povolební jednání.

Nové rozložení sil může ovlivnit podobu posledních dvou let vlády prezidenta Obamy. Vše bude záležet na tom, jak moc budou strany schopné najít kompromis a ochotné dohodnout se.

V posledních letech byl Kongres jedním z vůbec nejnevýkonnějších a byl v podstatě paralyzovaný, protože síly byly rozložené rovnoměrně a každá strana ovládala jednu komoru. To příliš optimismu Američanům nedává, připomínají mnozí komentátoři.

Republikáni teď budou mít sílu zkomplikovat či úplně zablokovat politické návrhy prezidenta a jeho Demokratické strany. Senátor McConnel v jedné z prvních reakcí naznačil, že se bude snažit zrušit platnost zákonů prosazených prezidentem Obamou, které reformovaly celý americký systém zdravotnictví a poskytly péči těm občanům, kteří na ni finančně nedosáhli.

Voliči tradičně trestají vládní stranu

Komentátoři také považují za víceméně jisté, že se zkomplikuje prezidentova pozice v zahraničněpolitických otázkách. Získat souhlas Kongresu teď pro něj bude mnohem obtížnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky amerických voleb zhodnotil americký konzultant žijící v Praze Brady Clough

Analyzují se už samozřejmě příčiny propadu demokratů. Mnoho lidí kritizuje konkrétně prezidenta Obamu za nerozhodnost, zejména v zahraniční politice. Hlavně republikáni vydávali volby za referendum o Obamovi. Mnozí ale říkají, že to takto jednoduché není.

Američané se ve volbách rozhodují především podle ekonomiky. To je v současném kontextu paradox, protože ekonomika v USA už půl roku roste, kontinuálně přibývá pracovních míst, a přesto mezi lidmi žádný optimismus nepanuje a jsou stále nespokojení.

Ve volbách uprostřed volebního období však voliči tradičně trestají vládní stranu, se kterou bývají nespokojení. Dalším faktorem je volební účast. Například mladí lidé, z nichž se mnozí kloní k Demokratické straně, většinou chodí volit jen v prezidentských volbách.

Lenka Kabrhelová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme