Volební účast v Izraeli je vysoká navzdory špatnému počasí

Předčasné volby v Izraeli přitahují více voličů, než se původně čekalo. Už po devíti hodinách hlasování volební účast činila 42 procent a celkově se asi přiblíží k 70 procentům. Velká část voličů se přitom musí potýkat s opravdu nečekanou překážkou - prudkými vichřicemi, lijáky a v horách na severu Izraele i se sněhem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Izraeli

volby v Izraeli | Zdroj: ČTK

Ve volbách se očekává velmi těsný souboj mezi opozičním pravicovým Likudem a vládní stranou Kadima, kde může hrát roli každý hlas.

To že se hlasovací lístky v urnách vrší rychleji, než se čekalo, může mít dopad na výsledek voleb. Vyšší zájem veřejnosti zároveň může snížit zisky náboženských stran, které sázejí na stabilní tábor disciplinovaných stoupenců.

Prezident pověří sestavením vlády nejprve vítěze dnešního hlasování, tedy patrně šéfku Kadimy Cipi Livniovou, nebo vůdce Likudu Benjamina Netanjahua. Dotyčný politik ale nemusí být úspěšný při sestavování koalice. O skutečném premiérovi pro další roky tedy mohou rozhodnout až následující týdny.

Netanjahu i Livniová už řekli, že vyhraje-li právě jejich strana, pozvou nejprve toho druhého do velké koalice. Dosavadní premiér Ehud Olmert se snažil předčasné volby co nejvíce oddálit - jsou totiž důsledkem jeho finančních skandálů a opět přibližují jeho politický konec a možná i sérii soudních procesů.

Židovští radikálové vyvolali protesty na severu Izraele

Stovky Arabů v severoizraelském městě Umm al-Fahm bouřlivě protestovaly proti židovským radikálům, kteří tam přijeli monitorovat parlamentní volby. V obavách z otevřeného násilí policie nejprve nepustila do arabského města židovského extremistu Barucha Marzela. Pak musela spěšně evakuovat i poslance Arjeho Eldada, který přijel jako náhradník.

Baruch Marzel patří k militantnímu židovskému křídlu a jeho plán monitorovat volby právě v arabském městě zaměstnával izraelskou policii i soudce už řadu týdnů. Mezi komentáři k Marzelovu počínání převažoval názor, že snaha monitorovat volby je žádoucí, v případě člověka známého protiarabským rasismem prý jde ale především o cílenou provokaci.

Starosta arabského města řekl, že při pozorování voleb uvítají každého s výjimkou extremistů. Radikální židovský poslanec Arje Eldad teď po zmařené misi uvedl, že navrhne vyloučení hlasovacích lístků z Umm al-Fahmu, protože Arabové jsou prý známí falšováním výsledků.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme