Volební úspěch může ovlivnit i jeden hlas. V Rakousku pomohl straně do parlamentu

V předvolební kampani se politické strany snaží voliče přesvědčit, že záleží na každém hlasu. Někdy mají pravdu. Třeba v Rakousku před třemi lety rozhodl o volebním úspěchu jedné strany právě jeden jediný hlas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání hlasů v senátních volbách

Začalo sčítání hlasů v senátních volbách | Foto: Filip Jandourek

Do komunálních voleb v Rakousku, ve spolkové zemi Burgenland u maďarských hranic, kandiduje v květnu 2010 nová strana Liste Burgenland. Organizuje mítink za mítinkem, předkládá předvolební sliby, řešení a slibuje lepší budoucnost. Pak rozhodují voliči.

„Zjistilo se, že strana LBL překročila 4procentní hranici a dostala se do zemského parlamentu Burgelandu. A to díky jednomu jedinému hlasu. Kdyby dostala o jeden hlas méně, do regionálního parlamentu by se nedostala,“ popisuje Gerald Schubert, Rakušan, dopisovatel deníku Die Presse a redaktor německého vysílání Radia Praha.

Volit v rakouské spolkové zemi mohlo přibližně čtvrt milionu lidí, téměř 80 procent toho využilo. Nová strana Liste Burgenland dostala 7559 hlasů. Být o jeden hlas méně, strana by čtyřprocentní hranici nepřekročila a do zemského parlamentu by se nedostala.

Gerald Schubert ale připomíná, že po volbách se objevily nejasnosti. „Tehdejší starosta malé obce, kterou asi před tím nikdo, kdo nebydlí v blízkosti, ani neznal, se dostal do médii. Protože se zjistilo, že údajně zfalšoval 16 hlasů. Byl kvůli tomu i odsouzen. Přitom se ale dodnes neví, komu těch 16 hlasů připadlo,“ popisuje.

Volby v Burgenlandu z května 2010 se ale opakovat nemusely.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme