Volební zákon v Rusku se neustále mění. Brání nám v registraci, stěžují si Putinovi odpůrci

Podmínky účasti v místních volbách jsou v Rusku každý rok jiné. Neustálé proměny volebního zákona neumožňují podle odpůrců prezidenta Vladimira Putina registraci opozičním stranám. Upozornila na to demonstrace ruské mimoparlamentní opozice, která se konala za přísných bezpečnostních opatření v neděli na jednom z moskevských předměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na předměstí Moskvy demonstrovalo několik tisíc lidí | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na demonstraci za liberalizaci voleb dorazilo několik tisíc lidí. Aktivisty, sympatizanty ruské opozice a studenty odděloval od okolí zátaras. Podél postávali v rozestupech hlídkující policisté.

Každý z účastníků protestu musel projít bezpečnostním rámem. Situaci po celou dobu ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník, který částečně přehlušoval vystoupení některých politiků i umělců.

Ruská opozice se na mítinku pokusila dát dohromady témata, které ji spojují. Svobodné čestné spravedlivé volby, boj s korupcí, propuštění dvou stovek politických vězňů a zastavení různých válečných dobrodružství, do kterých se Rusko pouští.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruská opozice demonstrovala za změnitelnost moci. Více informací v reportáži zpravodaje ČRo Martina Dorazína

„Hlavním cílem mítinku je liberalizace voleb, které teď probíhají absolutně nesvobodně, podle scénáře jediné strany, která je u moci - strany Jednotné Rusko. Ta každý rok mění volební zákon tak, aby se opoziční strany nemohly účastnit regionálních ani federálních voleb,“ vysvětlil jeden ze studentů Andrej Goreňov.

Podle Jaroslava Kolobkova mají opoziční strany problém už se samotnou volební registrací, bez které se voleb nemohou účastnit: „Registrace je u nás politickým rozhodnutím těch nahoře.“

Na předměstí Moskvy demonstrovalo několik tisíc lidí | Foto: Martin Dorazín

Většině ruských voličů to, ale zdá se, vůbec nevadí.

Než lidé změní názor, může podle některých účastníků demonstrace trvat i dva roky.

„Musíme zkrátka počkat, až se současný systém ještě více zkompromituje a začne se rozkládat, až to lidé nebudou ochotní dál snášet. Ekonomický faktor vyžene lidi do ulic, při současném tempu to potrvá jeden až dva roky,“ odhaduje Piotr Losev.

Na předměstí Moskvy demonstrovalo několik tisíc lidí | Foto: Martin Dorazín

Jeden z předních představitelů opozice v Rusku, populární blogger Alexej Navalny, během vystoupení vyzval demonstranty, aby nepropadali apatii.

„Opozice nevede boj proti Vladimirovi Putinovi. Je to zápas mezi těmi, kdo se nebojí a kdo věří, že se dá v Rusku něco změnit, a těmi ostatními,“ upřesnil právník a protikorupční aktivista.Kromě Navalneho promluvil z tribuny také ruský opoziční předák Ilja Jašin. „Z Ruska mě nikdo nedonutí odejít,“ vzkázal vládě.

Na předměstí Moskvy demonstrovalo několik tisíc lidí | Foto: Martin Dorazín

Příchozí mu podporu vyjádřili potleskem. Mnozí přišli s ruskými vlajkami. Většinou si ale donesli podomácku vyrobené transparenty s hesly ‚Putin není car, ale úředník‘ a ‚Pryč se zloději,‘ nebo ‚Falšování voleb musí skončit.‘

Objevovaly se také protiválečné nápisy. Nejčastěji se týkaly zapojení Ruska do válečného konfliktu v Sýrii. Ukrajinský akcent ze shromáždění poněkud vymizel.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme