Volebními výsledky mohou zahýbat voliči z bývalé NDR

Německo rozhoduje už popáté o složení společného Spolkového sněmu, který také na východě vystřídal komunistickou sněmovnu. Bývalí občané NDR jsou ovšem ve svých volebních sympatiích velice přelétaví, podobně jako v dalších postkomunistických zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění SPD,

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění SPD, | Zdroj: ČTK

"Jednou volím tak a podruhé jinak, podle toho, jak jsou mi sympatičtí političtí kandidáti," přiznává bez obalu Berlíňan z východní čtvrti Pankow. "SPD hodně slibuje, CDU také, ale já jsme teď už pro novou levici, protože je třeba více sociálních ohledů v Německu," dodává další volička z východního Berlína. Do třetice, nezaměstnaný čtyřicátník také volí jinak, protože nynější vláda nesplnila předvolební sliby.

"Na východě se nevytvořila žádná vazba mezi voliči a politickými stranami. Je to dáno tím, že zde byly dvě diktatury v řadě za sebou, nejprve nacistická a pak komunistická. Na východě nedošlo tedy k tomu, co umožnila demokracie na západě, ke ztotožnění se s určitou politickou silou," řekl TV n-tv Manfred Güllner ze společnosti Forsa.

Výjimkou je postkomunistická PDS, která vystupuje s WASG jako nová Levicová strana. "Východní Němci mají totiž často pocit," pokračuje Güllner," že ostatní strany nedokáží hájit jejich zájmy."

V Durynsku právě PDS získala vloni rekordních 26 % hlasů. Podle Forsy je možné, že stejného výsledku na Východě dosáhne posílená Levicová strana také v dnešních celostátních volbách.

A jak to bylo v Dráždanech?

Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na německých volbách Jiří Hošek si popovídal s voliči, kteří odevzdali svůj v drážďanské čtvrti Neustadt.

Do volební místnosti ve škole Tří králů mířili po ránu paradoxně spíše mladí lidé. Někdo ke svému rozhodnutí dospěl hned, někdo na poslední chvíli! "Rozhodl jsem se až dneska ráno při snídani. Nejvíc mě ovlivnil program strany. A koho jsem volil? Přímo nikoho, ale druhý hlas jsem dal Zeleným." Také další mladík vyslyšel volební slogan Zelených, který zněl: "Druhý hlas, Joschkův hlas..."

Někdo volil dlouhodobě a konstruktivně. "Vlastně jsem se rozhodl už dávno, protože jsem stabilním voličem této strany a nevolím nikoho jiného. Jsem s touto formací spokojený, nejsem žádný spontánní volič." "Pro mě bylo rozhodující volit to, co mi nepřinese bezprostřední užitek, ale z čeho budu profitovat dlouhodobě, co přinese výhodu Německu a až zestárnu, tak i mě."

Jiní dali přednost negativní volbě: "Takhle to nemůže jít dál, jsem nespokojený s touto vládou, volil jsem CDU." Našli si i tací, pro které bylo rozhodující jedno z volebních témat, v tomto případě energetická politika. "Schröderova vláda nechala odstavit jaderné elektrárny, nebo alespoň stanovila termín pro jejich odstavení."

A ještě převládající názor na volební účast v návaznosti na panující počasí: "Já si myslím, že účast s počasím nesouvisí."

Jiří Hošek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme