Volgograd se opět stane Stalingradem, alespoň na jeden den

Na mapu světa se dnes na několik hodin vrátí Stalingrad. Město, které zažilo jednu z nejhrůznějších kapitol 2. světové války, si dnes připomíná 70 let od konce děsivé bitvy. Součástí vzpomínkových akcí je i dočasná změna jména.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovětský voják slavnostně zdvihá vlajku nad Stalingradem

Sovětský voják slavnostně zdvihá vlajku nad Stalingradem | Foto: Bundesarchiv Bild 183-W0506-316

V měsíce trvajících bojích o někdejší Stalingrad zahynul více než milión lidí na obou stranách - v řadách Rudé armády i německého nacistického vojska. I když od hrůzných událostí uplynuly desítky let, mnozí je mají dodnes živě v paměti.

Valentina Saveljevová zažila hrůzy stalingradské bitvy jako pětileté dítě. Podzim roku 1942 a zima roku 43 patří k jejím vůbec nejrannějším vzpomínkám.

Tatínek bojoval v Rudé armádě. S maminkou a babičkou musela malá Valentina uprchnout z domu před pouličními boji. Několik měsíců pak strávily v úkrytu vyhloubeném v jedné z roklí nedaleko řeky Volhy, pod neustálým bombardováním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Volgogradě natáčela reportérka Lenka Kabrhelová

Celých 200 dnů bojovali ruští a němečtí vojáci o každý metr Stalingradu, který měl otevřít cestu na jih na Kavkaz. Tvrdé boje se sváděly o jednotlivé domy i ulice. A také o toto strategické místo - Mamajev Kurgan, vyvýšeninu nad městem a dávné tatarské pohřebiště.

Dnes je tu památník a poslední místo odpočinku desetitisíců vojáků, kteří v bitvě položili život.

Po sedmdesáti letech tu teď - u příležitosti kulatého výročí - přibyla jména dalších sedmnácti tisíc padlých vojáků Rudé armády. Mezi nimi i Valentinina otce Timofeje Ponomarjova.

Ostrava se připojí k oslavám 70. výročí konce bitvy o Stalingrad

Číst článek

Jak vysvětluje ředitel Muzea Stalingradské bitvy Alexej Vasin, tým historiků se snaží navrátit jména všem těm, kdo v bitvě zahynuli.

„Ztráty byly obrovské. Byla to brutální válka, která měla na hony daleko i do minimálních podmínek civilizace. Mrtvé pohřbívali, kdekoli to šlo. Už roky pátrají amatérská sdružení i odborníci po ostatcích padlých a snaží se je znovu pochovat," dodává Alexej Vasin.

Dále připomíná, že vítězství Rudé armády v bitvě o Stalingrad i město samotné jsou dodnes pro celé Rusko symbolem vlastenectví, hrdinství a také sedmadvacet miliónů životů sovětských občanů, kteří padli za 2. světové války.

Grafický profil bitvy u Stalingradu (2. února 1943) | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme