Volgograd se opět stane Stalingradem, alespoň na jeden den

Na mapu světa se dnes na několik hodin vrátí Stalingrad. Město, které zažilo jednu z nejhrůznějších kapitol 2. světové války, si dnes připomíná 70 let od konce děsivé bitvy. Součástí vzpomínkových akcí je i dočasná změna jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sovětský voják slavnostně zdvihá vlajku nad Stalingradem | Foto: Bundesarchiv Bild 183-W0506-316

V měsíce trvajících bojích o někdejší Stalingrad zahynul více než milión lidí na obou stranách - v řadách Rudé armády i německého nacistického vojska. I když od hrůzných událostí uplynuly desítky let, mnozí je mají dodnes živě v paměti.

Valentina Saveljevová zažila hrůzy stalingradské bitvy jako pětileté dítě. Podzim roku 1942 a zima roku 43 patří k jejím vůbec nejrannějším vzpomínkám.

Tatínek bojoval v Rudé armádě. S maminkou a babičkou musela malá Valentina uprchnout z domu před pouličními boji. Několik měsíců pak strávily v úkrytu vyhloubeném v jedné z roklí nedaleko řeky Volhy, pod neustálým bombardováním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Volgogradě natáčela reportérka Lenka Kabrhelová

Celých 200 dnů bojovali ruští a němečtí vojáci o každý metr Stalingradu, který měl otevřít cestu na jih na Kavkaz. Tvrdé boje se sváděly o jednotlivé domy i ulice. A také o toto strategické místo - Mamajev Kurgan, vyvýšeninu nad městem a dávné tatarské pohřebiště.

Dnes je tu památník a poslední místo odpočinku desetitisíců vojáků, kteří v bitvě položili život.

Po sedmdesáti letech tu teď - u příležitosti kulatého výročí - přibyla jména dalších sedmnácti tisíc padlých vojáků Rudé armády. Mezi nimi i Valentinina otce Timofeje Ponomarjova.

Ostrava se připojí k oslavám 70. výročí konce bitvy o Stalingrad

Číst článek

Jak vysvětluje ředitel Muzea Stalingradské bitvy Alexej Vasin, tým historiků se snaží navrátit jména všem těm, kdo v bitvě zahynuli.

„Ztráty byly obrovské. Byla to brutální válka, která měla na hony daleko i do minimálních podmínek civilizace. Mrtvé pohřbívali, kdekoli to šlo. Už roky pátrají amatérská sdružení i odborníci po ostatcích padlých a snaží se je znovu pochovat," dodává Alexej Vasin.

Dále připomíná, že vítězství Rudé armády v bitvě o Stalingrad i město samotné jsou dodnes pro celé Rusko symbolem vlastenectví, hrdinství a také sedmadvacet miliónů životů sovětských občanů, kteří padli za 2. světové války.

Grafický profil bitvy u Stalingradu (2. února 1943) | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme