Volgograd si připomíná týden od prvního teroristického útoku

Zádušními obřady si dnes v ruském Volgogradu připomenou týden od prvního teroristického útoku na tamním hlavním nádraží. Zahynulo při něm 17 lidí a další téměř dvě desítky obětí si vyžádal výbuch v trolejbusu druhý den ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Volgogradě stále probíhají pohřby obětí.

„Do desátého ledna zaplatíme veškeré odškodnění rodinám obětí a zraněným,“ oznámil Vasilij Galuškin z Ministerstva pro mimořádné situace. Jde o částky v přepočtu od šesti set do sta tisíc korun.

Do poloviny ledna platí ve městě maximální bezpečnostní opatření. Policisté jsou vidět na každém kroku. Lidé se bojí jezdit veřejnou dopravou a nevycházejí z domů.

Stopy iniciátorů teroristických útoků vedou podle vyšetřovatelů na Severní Kavkaz, nejspíš do Dagestánu nebo jiných republik, zmiňuje se Ingušsko nebo Kabardsko-Balkarsko s nepřístupnými horskými oblastmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění v ruském Volgogradu informoval moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Experti ale nevylučují, že se tato profesionálně provedená akce připravovala v zahraničních teroristických centrech - v Afghánistánu nebo Pákistánu.

K sebevražedným atentátům se zatím nikdo nepřihlásil. Podle všeho ale mají vystrašit ruskou i mezinárodní veřejnost před zimní olympiádou, která začne 7. února v Soči.

Vladimir Putin vyměnil veškeré vedení silových struktur. V Krasnodarském kraji, kam Soči spadá, vyměnil své ekonomické šéfy. Dokonce udělal i změny v Kremlu, a sice na místech ekonomických poradců, kteří rozhodují o ekonomických záležitostech.

Podle jednoho z opozičních vůdců Borise Němcova tam zřejmě není všechno v pořádku. Dokonce napsal celou brožuru o tom, jak se v Soči rozkrádá olympiáda.

Personální změny na silových místech a v ekonomických strukturách mají jednak bezpečnostní rozměr, Putin chce udělat vše proto, aby olympiáda v Soči byla bezpečná a zároveň, aby se tam nekradlo. Náklady jsou podle veřejného tajemství mnohonásobně vyšší, než by mohly být.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme