Voliči v Hesensku rozhodli: vládnout budou křesťanští demokraté s liberály

V triumf menších stran se změnily zemské volby v německé spolkové zemi Hesensko. Lidé, kteří tam museli k volebním urnám znovu po roce, uštědřili tvrdou lekci především sociální demokracii. Vládu disponující pohodlnou většinou, podle všeho sestaví křesťanští demokraté s liberály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frankfurt nad Mohanem - mrakodrapy | Foto: Jan Rosenauer

Fenomenálních 16 procent liberální FDP pomůže v křesle zemského premiéra udržet nepříliš populárního Rolanda Kocha. Jeho křesťansko-demokratická unie CDU si v nynějších zemských volbách oproti volbám před 12 měsíci ani nepolepšila ani nepohoršila. Hesensko tak bude už pátou důležitou spolkovou zemí, ve které budou vládnout křesťanští demokraté spolu s liberály.

SPD zaznamenala s necelými 24 procenty nejhorší výsledek v poválečné historii. Voliči ji potrestali za námluvy s postkomunistickou Die Linke. Hesenská šéfka SPD Andrea Ypsilantiová na výsledek reagovala odchodem ze všech funkcí.

Postkomunisté se i podruhé navzdory problémům v zemské organizaci přehoupli přes pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Landtagu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme