Voliči v Hesensku znovu vybírají složení zemského sněmu

První zastávkou volebního "superroku" v sousedním Německu je dnes spolková země Hesensko. Občané tam po roce musejí znovu k volebním urnám, aby určili složení zemského sněmu. Předchozí hlasování skončilo patem a žádná ze stran nedokázala vytvořit vládní koalici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna

Nejblíže k tomu měla sociální demokracie, jejíž zemská předsedkyně Andrea Ypsilantiová usilovala o menšinovou vládu se Zelenými s tichou podporou postkomunistů. To ale znamenalo porušení předvolebního slibu a čtyři poslanci SPD nakonec političce odepřeli poslušnost.

Očekává se, že voliči dnes sociální demokraty za jejich postup vytrestají. Poslední průzkumy taky SPD prorokovaly pád z volebních 37 na 25 procent.

Hlasování tedy nejspíš přinese nečekanou "druhou mízu" pro odepisovaného dlouholetého hesenského premiéra Rolanda Kocha. Jeho křesťanští demokraté by spolu s liberální FDP měli získat pohodlnou většinu. Otázkou zůstává, jestli se i při opakovaném hlasování dostanou do zemského sněmu zástupci postkomunistické Die Linke.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme