Volitelé ukončí poslední fázi volby amerického prezidenta

Ve Spojených státech dnes volí prezidenta. Občané tam vybírali novou hlavu státu už 2. listopadu, v polovině prosince se ale tradičně scházejí v hlavních městech jednotlivých amerických států volitelé, aby formálně rozhodnutí voličů potvrdili. Žádný federální zákon jim ale nenařizuje, aby se výsledkům oficiálních voleb podřídili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush při projevu | Foto: Česká televize

Přesto je zřejmé, že to tak při ceremoniálech ve státních Kapitolech udělají a podřídí se demokratické volbě ze začátku listopadu. Sbor volitelů má ve Spojených státech tolik hlasů, kolik má zástupců ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu amerického Kongresu.

Na to, aby se kandidát stal prezidentem, potřebuje nadpoloviční většinu - tedy 270 hlasů, přitom prezident Bush má získat dokonce 286 hlasů volitelů, John Kerry jen 252.

Dnešek určitě oživí diskusi o změně amerického volebního systému, který je podle některých expertů zastaralý a nespravedlivý.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme