Volitelé za Floridu jmenováni sněmovnou

Poslanecká sněmovna floridského parlamentu schválila kontroverzní rezoluci, kterou přímo jmenuje 25 velkých volitelů za Floridu. Ti jsou nakloněni republikánovi Georgi Bushovi. K rozhodnutí dolní komory floridského parlamentu se má zítra vyjádřit floridský Senát, a tím je definitivně stvrdit. Floridská sněmovna reprezentantů schválila návrh na jmenování volitelů 79 ku 41 hlasům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Floridští zákonodárci postupují opatrně a nechávají si čas na vyslechnutí verdiktu amerického Nejvyššího soudu, který rozhoduje, zda povolí dodatečné ruční přepočítávání sporných volebních lístků odevzdaných na Floridě před více než měsícem v prezidentských volbách.

Skupina 25 floridských volitelů má klíčový význam protože propůjčí jednomu z prezidentských kandidátů, buď demokratu Albertu Goreovi nebo republikánu Georgi Bushovi většinu v 538 členném sboru, který formálně vybere hlavu státu 18. prosince.

Dodatečná ruční prověrka hlasů by mohla pomoci Goreovi a smazat rozdíl několika set hlasů, který ho dělí od vítězného Bushe. O tom, kdy nejvyšší americká soudní instance v této vrcholné politické záležitosti rozhodne, není zatím známo.

Nejvyšší soud amerického státu Florida vydal rozhodnutí, kterým zamítl žádost zástupců Demokratické strany, aby všechny sporné hlasovací lístky (asi 25.000 korespondenčních hlasů) v obvodech Martin a Seminole byly vyřazeny. Vyřazení těchto lístků, které byly většinou ve prospěch republikánského kandidáta George Bushe, by znamenalo zvrácení celkového výsledku ve prospěch demokrata Alberta Gorea.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme