Volkswagen zažalovalo kvůli Dieselgate 15 tisíc lidí. Chtějí zpět peníze za auta s podvodným softwarem

Více než 15 tisíc zákazníků Volkswagenu podalo v pondělí na německou automobilku hromadnou žalobu, a to kvůli podvodům se zmanipulovanými emisemi u dieselových motorů. Žalobou, kterou podali prostřednictvím internetové platformy myright.de, se bude zabývat soud v dolnosaském Braunschweigu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen (ilustrační foto)

Volkswagen (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Klienti se v žalobě dožadují vrácení peněz za auta se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Auta tak při jízdě produkovaly výrazně více než při kontrolních testech. Koncern instaloval software do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě. Aféra se mimo jiné týká asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Není to první žaloba, které musí Volkswagen čelit. Soudy v Německu už podle mluvčího koncernu rozhodly na 900 občanskoprávních případů. Dvě třetiny těchto žalob soudy zamítly. Je to ale zatím jen zlomek případů, které uzavřely.

Na projednání čeká ještě přibližně 7 tisíc žalob, které na Volkswagen podali zákazníci, kteří se cítí být automobilkou podvedeni. Volkswagen zažalovali také jeho akcionáři, podle kterých automobilka o zmanipulovaných emisích informovala příliš pozdě.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme