Volnější režim domácího vězení Jásira Arafata

Izraelská vláda v neděli nepatrně uvolnila blokádu palestinského vůdce Jásira Arafata. Rozhodla, že po dvou měsících může opustit své sídlo a pohybovat se i ve městě. Odjezd z Ramalláhu však bude vyžadovat zvláštní vládní rozhodnutí. Jak informuje přímo z místa zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, Palestinci označili toto rozhodnutí za hanebné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J.Arafat | Foto: ČTK/EPA

Jásir Arafat může opustit prezidentské sídlo, ale nesmí odjet z Ramalláhu. Toto rozhodnutí přijal podle izraelského rozhlasu kabinet po bouřlivé diskusi. Podmínkou pro uvolnění blokády bylo, aby palestinská policie zatkla vrahy izraelského ministra Rechavama Zeeviho. K atentátu došlo v říjnu minulého roku. Izraelská vláda požaduje pro úplné zrušení blokády Arafata předání pachatelů z Lidové fronty pro osvobození Palstiny do Izraele a také skutečné, nikoli formální zatčení jejího generálního tajemníka Ahmada Sahada.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Janev: Uvolnění blokády J.Arafata

Palestinské vedení toto rozhodnutí izraelské vlády odsoudilo. Považuje ho i nadále za fakrtické Arafatovo domácí vězení v Ramalláhu. Současně varovalo židovský stát, že na sebe vzal plnou odpovědnost za veškerou eskalaci násilí v oblasti.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme