Volno v práci po narození potomka, europarlament chce do péče o děti zapojit více mužů

Tatínci by podle Evropské unie měli mít právo vzít si v práci po narození svého potomka volno a zůstat doma s matkou dítěte. Rodičovská dovolená je v Česku, podobně jako jinde v Unii, jen pro jednoho z partnerů. Oba rodiče mohou s potomkem zůstat doma například ve Francii, ovšem bez nároku na peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Můj manžel se mnou doma zůstat nemůže. Má v práci hodně zodpovědnosti, pracuje v nemocnici. Myslím ale, že je důležité, aby byli s dětmi doma oba rodiče, hlavně ze začátku,“ říká Eminé, maminka sotva ročního Arta.

„Otcové si s miminkem vytvoří stejný vztah jako matky. Já bych se zase mohla vyspat a odpočinout si," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropský parlament chce, aby si otcové mohli vzít po narození svého potomka volno v práci. Podrobnosti zjišťoval redaktor Viktor Daněk

Otcovské dovolené naopak využil manžel Désirée, které se na podzim narodila dvojčata.

„Můj muž s dětmi zůstal doma dva měsíce. Moc jsem to ocenila. Někteří otcové se o malé děti starat nechtějí. Myslím, že by je do toho neměl nikdo nutit. Když ale o to tatínek dítěte stojí, tak myslím, že je to dobrý nápad," hodnotí Désirée.

Ve Francii mohou oba rodiče zůstat doma s potomkem až šest měsíců. Placená je ale jen mateřská dovolená.

Otcovská dovolená v Česku neexistuje

V Evropské unii je ale řada zemí, které žádnou možnost otcovské dovolené neumožňují. Mezi takové země patří i Česká republika.

Zavedení otcovské dovolené podporuje například europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL.

Kandidát do Evropského parlamentu KDU-ČSL, Michaela Šojdrová | Foto: Filip Jandourek

„Otcovská dovolená by měla v každém případě zůstat nepovinná. Myslím, že pomůže především dětem a maminkám pomůže psychologicky v tom, že budou cítit podporu manžela, tatínka dítěte,“ vysvětluje Šojdrová.

Česká vláda zatím zvažuje týdenní volno pro otce nově narozených dětí, které by se čerpalo z nemocenské.

Evropská unie ale vyzývá k zavedení placené otcovské dovolené o délce nejméně 10 pracovních dní. Sdílení péče o děti má ženám podle Evropského parlamentu pomoci s návratem na pracovní trh.

Anna Kottová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme