Volný obchod i boj s klimatickými změnami. Merkelová si pochvaluje výsledky summitu G20

Skupina velkých světových ekonomik G20 se v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku přihlásila k volnému obchodu. Devatenáct členů se rovněž vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů, zároveň ale vzalo na vědomí odlišný postoj Spojených států. O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová během summitu G20 v Hamburku.

Německá kancléřka Angela Merkelová během summitu G20 v Hamburku. | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

Hlavním důvodem složitých vyjednávání byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu.

Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl o tom, že USA odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednavačům podařilo najít kompromis. Skupina G20 se tak sice hlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uznává roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě.

Komentář Lídy Rakušanové: G20 - summit mocných a nemocných

Číst článek

Nejistota ohledně dohody

Pokud jde o ochranu klimatu, dalo 19 členů uskupení velkých ekonomik najevo, že je pařížská dohoda nezvratná a že ji chtějí rychle naplit. Zároveň ale přijaly formulaci Washingtonu, že USA chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim "v čistším a účinnějším využití fosilních paliv".

Právě v části o klimatu je závěrečné prohlášení velmi nezvyklé, většinou totiž taková komuniké obsahují jen pasáže, které podporují všichni členové G20.

Německá kancléřka a hostitelka summitu Angela Merkelová na tiskové konferenci po skončení jednání vyjádřila spokojenost s výsledky summitu. Věří, že společně lze dosáhnout více, než když jedná každý sám. Zároveň poznamenala, že chtěla, aby se v závěrečném komuniké nemaskovaly neshody. To se týká především oblasti ochrany klimatu a pařížské dohody o něm.

Putin: Do voleb jsme nezasahovali

Jedním z témat summitu, na jehož okraj se poprvé tváří v tvář potkali ruský a americký prezident, bylo i údajné vměšování Ruska do loňských prezidentských voleb v USA.

Vladimir Putin v Hamburku partnery ujišťoval, že Moskva do voleb nijak nezasahovala. Totéž ostatně řekl už v pátek během jednání s Trumpem.

První setkání Trumpa s Putinem se protáhlo. Trvalo přes dvě hodiny

Číst článek

O tom, že Moskva nebo jí řízení hackeři zasáhli do amerických prezidentských voleb, které loni překvapivě vyhrál republikán Donald Trump nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou, jsou přesvědčeny americké tajné služby.

Agentura AP uvedla, že Trump páteční jednání právě otázkou o možném vměšování do voleb začal. Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme