Na Ukrajině končí kampaň před parlamentními volbami. Největší šance má Zelenského strana

Ukrajinské politické strany mají čas už jen do páteční půlnoci, aby přesvědčily o svých programech voliče. Končí totiž kampaň před předčasnými volbami do Nejvyšší rady. V sobotu, poslední předvolební den, jsou zakázány veškeré politické mítinky a veřejné akce kandidátů. Nový jednokomorový parlament budou Ukrajinci volit v neděli od 8.00 středočeského letního času.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

V posledních předvolebních průzkumech jednoznačně vede strana Sluha lidu prezidenta Volodymyra Zelenského. Ta by podle různých anket mohla získat od 42 do téměř 50 procent hlasů.

Poslední průzkum před ukrajinskými předčasnými volbami: největší šanci má strana prezidenta Zelenského

Číst článek

Sám Volodymyr Zelenskij se ve videoproslovu obrátil na zahraniční investory, aby mu a jeho příští vládě odborníků pomohli Ukrajinu od základu změnit a vybudovat z ní prosperující evropský stát.

Podle výsledků jednoho z posledních průzkumů veřejného mínění, o kterém v pátek informovala kyjevská média, by se do parlamentu mohlo dostat pět stran.

Patří mezi ně proruská Opoziční platforma, strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, Evropská solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka a strana Hlas rockového muzikanta Svjatoslava Vakarčuka.

Volební průzkum není přesnou informací o předpokládaných výsledcích hlasování, protože v ukrajinském smíšeném volebním systému jsou parlamentní mandáty rozdělovány podle stranických kandidátek jen pro polovinu křesel.

O druhé polovině rozhodne většinové hlasování v jednomandátových obvodech a výsledky je podle sociologů obtížné předpovědět.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme