Zelenskyj podepsal zákon umožňující mobilizaci vězňů. Do války je dosud posílalo jen Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým odsouzeným vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10 000 až 20 000 vězňů. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odkazem na databázi ukrajinského parlamentu.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 20:09 17. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukrajinský voják

Odsouzení se budou moci nechat odvést do bojů dobrovolně a na základě rozhodnutí soudu a se souhlasem příslušné armádní jednotky (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lidské zdroje jsou pro ukrajinskou armádu dlouhodobým problémem, protože bojuje s mnohem větším a lépe vybaveným nepřítelem.

V posledních měsících se tento problém ještě prohloubil, což přimělo úřady k zavedení přísnějších opatření pro ty, kteří se vyhýbají odvodům.

Rusko nemá dost vojáků, nejsou schopni průlomu u Charkova, tvrdí americký generál

Číst článek

Doposud do bojů na Ukrajině odsouzené posílalo jen Rusko. Nový ukrajinský zákon nabízí podmíněné propuštění odsouzeným, kteří vstoupí do armády, což je krok, který by podle některých představitelů mohl vést k mobilizaci až 20 000 vězňů.

Zákon, který přijal ukrajinský parlament, zakazuje mobilizovat vězně odsouzené za závažné zločiny, jako jsou vraždy nebo znásilnění.

Bránit vlast nemají také ti, kteří si odpykávají tresty za přečiny proti národní bezpečnosti, nebo veřejní činitelé odsouzení za korupci. Nikomu nesmí do konce trestu zbývat více než tři roky.

Odsouzení se budou moci nechat odvést do bojů dobrovolně a na základě rozhodnutí soudu a se souhlasem příslušné armádní jednotky.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Vyhýbání se mobilizaci

Zelenskyj také podepsal zákon zvyšující pokuty pro osoby, které se vyhýbají mobilizaci v situaci, kdy se ukrajinská armáda po více než dvou letech obrany proti ruské invazi potýká s velkým nedostatkem vojáků.

Potřebujeme politickou a finanční podporu. Válku ale vyhrát dokážeme, věří ukrajinský ministr obrany

Číst článek

Za porušení pravidel týkajících se registrace u místního odvodového střediska bude místo dosavadních 3400 hřiven (1960 korun) nově hrozit pokuta 5100 hřiven (2940 korun), přičemž ti, kdo se takového přečinu dopustí opakovaně, musí počítat s pokutou až 25 000 hřiven (14 400 korun).

Těm, kdo neuposlechnou povolávací rozkaz, bude hrozit postih také až 25 000 místo nynějších 17 000 hřiven.

Někteří vojenští analytici považují za největší problém Ukrajiny nedostatek lidských zdrojů. Očekává se, že dodávky zbraní, které se značně opozdily, zejména z Washingtonu, se brzy dostanou na frontu.

Ukrajina již snížila věk pro odvod do armády z 27 na 25 let. Horní hranice je 60 let. Zároveň vláda dočasně pozastavila konzulární služby pro muže ve vojenském věku, kteří pobývají v zahraničí, a stěžuje si, že nepomáhají ukrajinskému státu v boji o přežití.

Kyjev ale později oznámil, že od soboty zruší dočasný zákaz konzulárních služeb pro muže vojenského věku žijící v zahraničí, uvedlo ministerstvo zahraničí. „Od 18. května mají muži ve věku 18–60 let, kteří jsou dočasně v zahraničí, možnost požádat o konzulární služby,“ uvedlo ministerstvo.

V sobotu vstoupí v platnost rozsáhlá legislativa, která přepracovává pravidla pro mobilizaci do armády.

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme