,Americká pomoc Ukrajině není charita, ale investice.‘ Zelenskyj vystoupil v Kongresu USA

Volodymyr Zelenskyj se osobně setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem a v Kongresu pronesl řeč, která se dá řadit mezi historické. Ukrajinský prezident podnikl svou první zahraniční cestu od začátku letošní fáze ruské vojenské agrese. Z Washingtonu si veze velmi konkrétní Bidenův příslib, že Američani po dlouhém odmítání teď poskytnou Ukrajině systém protiraketové obrany Patriot.

Washington (Aktualizováno: 6:54 22. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na společném zasedání Kongresu Spojených států amerických

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na společném zasedání Kongresu Spojených států amerických | Zdroj: Reuters

Zelenskyj ani nemusel nic říkat a už předával svůj základní vzkaz. Jeho vojenská olivově zelená mikina se znakem ukrajinského trojzubce kontrastovala se všemi těmi kravatami, obleky a šaty v Bílém domě i v Kongresu.

Jako by ukazovala jak Zelenského sebevědomí, tak to, jak je situace v jeho zemi urgentní a že není čas ani nálada na etiketu.

Zelenskyj Američanům na jednu stranu děkoval za dosavadní podporu, která je v absolutních číslech nesrovnatelná s jakoukoli jinou zemí, na druhou stranu si jak před prezidentem Bidenem, tak před zákonodárci dovedl říct o další.

Poděkování americkému lidu i vládě. Zelenskyj přijel na jednání s Bidenem, promluví také ke Kongresu

Číst článek

„Vaše podpora je rozhodující – nejen abychom vydrželi bojovat, ale taky abychom vykročili k vítězství. Ano, máme dělostřelectvo. Děkuju vám. Stačí to? Upřímně – spíš ne… Díky za všechnu pomoc, kterou jste už schválili i za tu, o které snad budete ochotní rozhodnout. Vaše peníze nejsou charita, ale investice do světové bezpečnosti a demokracie, se kterou zacházíme nanejvýš zodpovědně,“ pronesl Zelensky od řečnického pultu k americkým zákonodárcům, kteří ho po několika větách vždy přerušovali potleskem a kteří v těchto dnech jednají o návrhu velkého výdajového zákona.

Ten obsahuje i další pomoc Ukrajině v hodnotě 45 miliard dolarů, což by dosavadní americkou podporu Ukrajiny v letošním roce skoro zdvojnásobilo.

„Tohle není jen bitva o životy, bezpečí a svobodu Ukrajinců nebo kterékoli země, kterou se Rusko pokusí dobýt. Rozhodne o tom, v jakém světě budou žít naše děti a vnoučata. Je to bitva, kterou nejde zmrazit, odložit nebo ignorovat a doufat, že nás ochrání oceán nebo něco jiného,“ snažil se Zelenskyj marně vtáhnout do děje i ty zákonodárce, kteří jsou proti další pomoci Ukrajině a volají po vyšetřování té dosavadní.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Trumpovští republikáni Lauren Boebertová či Matt Gaetz se během projevu tvářili nezúčastněně a potlesk vynechávali.

Nikdy nezůstanete sami, slíbil Biden Zelenskému. Západní země jsou podle něj jednotnější než dříve

Číst článek

„Letošní Vánoce oslavíme se svíčkami. Ne proto, že by to bylo romantické, ale protože nepůjde elektřina. Ale nestěžujeme si a nesrovnáváme. Vy jste si ke svému blahobytu došli díky mnoha vítězstvím a Ukrajinci k němu taky dojdou s důstojností. Tak jako stateční američtí vojáci udrželi pozice a vytlačovali Hitlera o Vánocích 1944, stateční Ukrajinci o těchto Vánocích dokážou totéž proti Putinovi,“ zabrnkal Zelenskyj i na struny americké slabosti pro armádní hrdinství a blížících se svátků.

Když domluvil, vytáhl ukrajinskou vlajku podepsanou vojáky z fronty a nechal ji v Kongresu americkým zákonodárcům se vzkazem, že jejich rozhodnutí mohou zachránit spoustu životů.

‚Nechtějí třetí světovou‘

Tou dobou už měl jistotu i veřejného příslibu prezidenta Joea Bidena, že Spojené státy po dlouhých měsících marných proseb nakonec pošlou na Ukrajinu systém protiraketové obrany Patriot.

Když se v návaznosti na to ukrajinská novinářka na tiskové konferenci zeptala, proč po této zkušenosti tedy Spojené státy rovnou nepošlou Kyjevu všechno, o co žádá, aby urychlily vyhnání Ruska z Ukrajiny, svedl to americký prezident na Evropu.

Balíček za 1,85 miliardy dolarů a obranný systém Patriot. USA darují Ukrajině další vojenskou pomoc

Číst článek

„Má to dva důvody – je tu celá aliance a je zásadní, aby stála za Ukrajinou. A myšlenka, že bychom Ukrajině poskytli materiál zásadně odlišný od toho, který tam proudí teď… To by mohlo vést k rozpadu této aliance v rámci NATO, Evropské unie a zbytku světa. Dáme Ukrajině to, co bude k úspěchu na bojišti potřebovat. A druhý důvod – já jsem strávil stovky hodin tváří v tvář hlavám států našich evropských spojenců, abych je přesvědčil, že je v jejich zájmu podporovat Ukrajinu. Oni tomu naprosto rozumějí. Ale nemají zájem jít do války s Ruskem, do třetí světové,“ řekl při setkání s ukrajinským prezidentem Joe Biden.

Zelenskyj mu projevoval respekt nebo s ním přátelsky žertoval, ale i jemu do očí řekl, že by od Američanů potřeboval ještě výraznější pomoc s vojenskou technikou.

Na otázku, co by považoval za spravedlivý mír, Zelenskyj odpověděl, že z pozice prezidenta je to obnova územní celistvosti a suverenity Ukrajiny a to, že Rusko zaplatí za to, co spáchalo. Z pozice otce si ale takový mír už prý nedovede představit, na to prý zemřelo příliš ukrajinských synů a dcer.

„Nevím, jak nazvat ty, co to způsobili, aby to smělo zaznít v Bílém domě,“ řekl Zelenskyj.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme