Stane se ze seriálového prezidenta i ten skutečný? Zelenského politická nezkušenost se voličům líbí

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj nemá žádné politické zkušenosti, ale pro Ukrajince, kteří ho už v televizi v roli hlavy státu viděli, to není žádný problém. Jednačtyřicetiletý komik možná převezeme skutečnou vládu nad zemí jako muž, jehož hraje v populárním sitcomu – běžného učitele, který se nečekaně stane prezidentem a sjednotí rozdělený stát, napsala v jeho profilu agentura AP.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský herec a moderátor Volodymyr Zelenskyj, který uspěl v prvním kole prezidentských voleb | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Zelenského bodré vystupování a pohotové vyjadřování v kampani silně připomínalo jeho roli v seriálu Sluha národa, kde hraje učitele, kterého osud katapultoval do prezidentského křesla, když se na internetu bleskem rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů.

Volby na Ukrajině: zbývá sečíst poslední okrsky. Zelenskyj získal důvěru více než 5,5 milionu obyvatel

Číst článek

Standardní prezidentskou kampaň ale Zelenskyj před prvním kolem odmítl vést a jeho politický program zůstává záhadou.

Zelenského televizní postava Vasyl Holoboroďko vypadá na první pohled příliš dobrosrdečně a naivně, aby mohla přežít v krutém světě ukrajinské zkorumpované elity. Rychle se ale učí a brzy se stává silným vůdcem schopným porazit své tvrdé a zkušené soky, aniž by ztratil svou bezúhonnost.

Sitcom je plný vulgarit a syrového humoru, ale když se Holoboroďko vyjadřuje k hrozbám pro svou zemi, mluví vážně.

Poslední díl seriálu vysílaný těsně před prvním volebním kolem ukazuje Holoboroďka ve vězení, kam byl uvržen po lživých obviněních ze strany svých nelítostných nepřátel.

Najatí kriminálníci se pokoušejí ho zabít, ale Holoboroďko přežívá a uniká, jen aby svou zemi nalezl hluboce zuboženou a rozdělenou na pašalíky, což má být odkaz na separatistický konflikt v Donbasu. Zelenského Holoboroďko ale nakonec ve funkci hlavy státu zemi přináší mír, prosperitu a jednotu.

Absence zkušeností

Zelenského volební úspěch je založen na nadějích voličů, že v reálném světě bude stejně úspěšný jako Holoboroďko v televizním seriálu. Tomu nemůže konkurovat Petro Porošenko, který nyní prezidentský mandát obhajuje.

Zelenskyj je virtuální kandidát, nechodí za voliči a má podporu oligarchy, říká ukrajinistka

Číst článek

Pro Ukrajince, kteří ho volili, je absence politické zkušenosti Zelenského velkou výhodou, je to vítaný ústup od chování známých politických figur. Porošenko i expremiérka Julija Tymošenková, v prvním kole na druhém a třetím místě, se na politické scéně pohybují více než deset let.

Zelenského rodným jazykem je ruština, což mu pomohlo získat hlasy i na ruskojazyčném východě a jihu země. Na veřejnosti se během kampaně objevoval jen málo, o svých politických ani ekonomických plánech nemluvil.

Kompenzace Krymu

Odmítá ale Porošenkovo tvrzení, že je málo zkušený na to, aby se postavil Rusku. Po prvním kole prohlásil, že přinutí Moskvu, aby nejen vrátila Krym a území obsazené rebely, ale aby za „nechutnou a příšernou loupež“ zaplatila kompenzaci.

Komik, plynařská princezna a čokoládový král. Kdo chce stanout v čele Ukrajiny?

Číst článek

Porošenko se snažil očernit Zelenského jako loutku miliardáře Ihora Kolomojského žijícího v Izraeli, který Zelenského podporuje. Uznávaný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko připouští, že Kolomojskyj může doufat, že by mu Zelenského úspěch mohl prospět.

Od Kolomojského, na jehož televizním kanálu se seriál Sluha národa vysílá, se ale Zelenskyj možná dokáže distancovat. „Kolomojskyj se pokusí nasadit do Zelenského týmu své lidi a do Zelenského hlavy své myšlenky, ale možná s tím bude mít problém,“ řekl Fesenko agentuře AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme