S Ruskem je jednoznačně třeba hovořit, prohlásil Zelenskyj. S Putinem by se bez váhání setkal

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj v případě svého vítězství ve druhém kole zahájí jednání se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem o urovnání krize na Donbasu. Řekl to v neděli večer ve vysílání televizní stanice Ukrajina. Územní ústupky Moskvě ale vyloučil.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favorit průzkumů pro první kolo ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj nicméně vyloučil územní ústupky Moskvě | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Zelenskyj před týdnem získal v prvním kole 30 procent hlasů, téměř dvojnásobek ve srovnání s dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem. Ve druhém kole se utkají 21. dubna.

Humor jako zlatý důl. Zelenskyj není jen komik, ale i zdatný byznysmen s byty na Krymu a v Toskánsku

Číst článek

„S Ruskem je jednoznačně třeba hovořit,“ řekl Zelenskyj, herec, scenárista a moderátor, který získal popularitu díky roli prezidenta v komediálním seriálu Sluha národa. „Jednání se musí uskutečnit, a to za přítomnosti zástupců Západu,“ konstatoval.

Na dotaz, zda je připraven k osobní schůzce s ruským prezidentem Putinem, bez váhání přitakal.

Územní celistvost

Ukrajina ale podle něj nikdy neobětuje území ani obyvatelstvo. „Územní celistvost Ukrajiny musí být trvalá. Hlavním úkolem teď je udělat první krok, zastavit palbu. Je třeba pokračovat v minském mírovém procesu, který je třeba reformovat,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajina podle něj musí také začít informační válku, kterou musí vyhrát.

Dva týdny před rozhodujícím hlasováním o hlavě státu se oba soupeři přou o místo a formu předvolební debaty, kterou prezidentským kandidátům na Ukrajině ukládá zákon.

Zelenskyj vyzval Porošenka k debatě na kyjevském stadionu Olimpijskyj, což Porošenko s výhradami přijal.

Spor o debatu

Prezident svého soka pozval k debatě na příští neděli večer. „Zvu diváky, všechny (televizní) kanály, debata se uskuteční v místě, které vybral pan Zelenskyj... Putin chce slabého prezidenta, jsem přesvědčen, že Ukrajina to nedopustí,“ prohlásil Porošenko.

Ukrajinská ústřední volební komise minulý týden kandidáty upozornila, že oficiální debata se podle zákona může uskutečnit jen ve vysílání kyjevské veřejnoprávní televize a v jejím studiu.

Porošenko platnost tohoto nařízení připustil, nicméně dal na vědomí, že je ochoten debatovat se svým soupeřem podle jeho podmínek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme