Strana nového ukrajinského prezidenta Zelenského zvyšuje v předvolebních průzkumech náskok

Podle průzkumů provedených měsíc před předčasnými parlamentními volbami zvyšuje strana nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského náskok. Sluhu lidu by volilo až 45 % Ukrajinců.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle průzkumů provedených měsíc před předčasnými parlamentními volbami zvyšuje strana nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského náskok (ilustrační snímek) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Televizní kanál Ukrajina zveřejnil výsledky průzkumů veřejného mínění provedených společně několika sociologickými společnostmi. Stranu Sluha lidu by minulý týden volilo o čtyři procentní body víc Ukrajinců než před dvěma týdny. 

Na dalších místech zůstávají proruská Opoziční platforma s 11 procenty a strana Evropská Solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka s necelými deseti procenty.

Ukrajina protestuje proti vrácení práv Rusku v Radě Evropy. Zruší svou účast na shromáždění

Číst článek

Hnutí Hlas populárního muzikanta Svjatoslava Vakarčuka by volilo 8,5 procenta a Blok bývalé premiérky Julie Tymošenkové 5,5 procenta Ukrajinců.

Role učitele

Sondáž potvrzuje naděje Zelenského, že by mohl svou pozici v ukrajinském politickém systému výrazně posílit. Na Ukrajině platí smíšený parlamentně-prezidentský systém, v němž může konflikt mezi prezidentem a poslanci vyvolávat patové situace.

Zelenskému zajistila celostátní popularitu role učitele, který se díky odhodlání bojovat proti korupci nečekaně stane prezidentem. I jeho kampaň před prezidentskými volbami se opírala o paralelu s tímto smyšleným příběhem.

Na Ukrajinu také doléhá konflikt se sousedním Ruskem, které od roku 2014 nelegálně okupuje poloostrov Krym. Zelenskyj slíbil, že jeho prvním úkolem bude ukončení války v Donbasu na východě Ukrajině, kde si konflikt mezi proruskými separatisty podporovanými ruskou armádou a vládními ukrajinskými vojsky vyžádal od jara 2014 více než 13 tisíc mrtvých.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme