Zelenskyj přesouvá kancelář. Bude v bývalém muzeu Lenina, které bylo štábem proevropské revoluce

Seriálová fikce se na Ukrajině dál setkává s realitou. Nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj, který si hlavu státu zahrál ve svém seriálu Sluha národa, stejně jako v první sérii populárního sitkomu přesouvá sídlo své prezidentské kanceláře. Chce tak ulehčit centru Kyjeva od dopravy a symbolicky se odetnout od „labyrintu a pozlátka“ současných prezidentských budov.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až do roku 1991 sloužila jako muzeum sovětského diktátora Vladimira Iljiče Lenina (na snímku z roku 2011) | Foto: Colomen | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Volodymyr Zelenskyj už během měsíce od své inaugurace snížil počet aut v prezidentské koloně z osmi na šest, svou seriálovou postavu ale zatím nenapodobil úplně – Vasyl Petrovič Holobroďko totiž do prezidentské kanceláře jezdí na kole. To Zelenskyj z bezpečnostních důvodů nemůže a místo toho plánuje změnit pracovní prostřední.

Ze své letité adresy v ulici Bankova 11 se prezidentská kancelář přemístí do brutalistní budovy Ukrajinského domu na rušném kruhovém objezdu vydlážděním kočičími hlavami (a kvůli tomu podle kritiků přesun kyjevské dopravě neprospěje).

Změní se i personální složení kanceláře, její struktura, a dokonce i název. Zelenskyj o tom rozhodl v prezidentském dekretu z 10. června, napsala agentura Unian. Prezident to oznámil ve videu zveřejněném na serveru YouTube.

Dosavadní sídlo s majestátními sloupy, které prošlo nákladnou rekonstrukcí za proruského (a později sesazeného) prezidenta Viktora Janukovyče, se promění v muzeum. Důvodem přesunu je podle Svobodné Evropy/Rádia Svoboda i to, že chce Zelenskyj prezidentskou kancelář zbavit pověsti netransparentního úřadu zatíženého korupcí. Pomoci mu v tom má nejen velké atrium Ukrajinského domu, ale i historie stavby.

Monumentální pětipatrová budova, do které se má prezidentský úřad přestěhovat, pochází z let 1978-1982 | Foto: Дмитрий Ванькевич | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0

Monumentální pětipatrová budova, do které se má prezidentský úřad přestěhovat, pochází z let 1978–1982, až do roku 1991 sloužila jako muzeum sovětského diktátora Vladimira Iljiče Lenina.

V době ukrajinské revoluce v letech 2013 a 2014 používaly Ukrajinský dům pořádkové jednotky, které zasahovaly proti demonstrantům, později je ale protestující vyhnali a budovu začali sami využívat jako revoluční štáb. Zřídili v něm sběrnu šatstva, bufet, knihovnu, noclehárnu, a dokonce chirurgickou ordinaci. Po proevropské revoluci se místo přeměnilo na výstavní a kongresové prostory.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme