Nenechte zabíjet naše lidi, požádal Zelenskyj Putina po smrti čtyř ukrajinských vojáků na Donbasu

Prezident Volodymyr Zelenskyj po zabití dalších čtyř ukrajinských vojáků při přestřelce se separatisty na Donbasu na východě země ve středu zatelefonoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Vybídl ho, aby přiměl východoukrajinské povstalce ukončit krveprolití. Putin podle Kremlu naopak vyzval Zelenského, aby ukrajinská vojska přestala ostřelovat civilisty na Donbasu. Konflikt si od jara 2014 vyžádal na 14 tisíc mrtvých.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Reuters

„Dnes ráno jsem hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Naléhavě jsem mu zavolal, abych mu řekl, že toto nás k míru nepřibližuje a že ho velice prosím, aby využil svůj vliv na tuto (povstaleckou) stranu, aby přestala zabíjet naše lidi,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poradě s armádními veliteli.

Čeští policisté stíhají dalšího muže, který měl na Donbase bojovat proti ukrajinské armádě

Číst článek

„Chci, abyste se oficiálně dozvěděli slova použitá v telefonickém rozhovoru a aby se tato slova přeměnila v konkrétní kroky,“ dodal podle listu Ukrajinska pravda. Zelenskyj s Putinem také hovořil o odstranění min na Donbasu a o osvobození zajatců.

Putin podle Kremlu kladl v telefonátu důraz na dodržování dohodnutého příměří ukrajinskou armádou.

„Ruský prezident zdůraznil, že pro zmírnění konfliktu je nezbytné hlavně vyloučit další ostřelování obydlených míst na Donbasu ukrajinskou armádou, které vede k obětem mezi civilisty,“ uvedl Kreml v komuniké podle agentury TASS.

Šlo o druhý telefonát mezi oběma prezidenty, kteří si poprvé zavolali 11. července, rovněž ze Zelenského iniciativy.

Ukrajinský prezident ve středu zahajuje návštěvu Turecka, odkud se chystá telefonicky hovořit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s nimiž se chce domluvit na čtyřstranné schůzce.

Zelenský jmenoval nového vrchního velitele vojsk operujících v Donbasu, Syrského střídá Kravčenko

Číst článek

Čtyři vojáci z brigády ukrajinské námořní pěchoty podle ukrajinského ministerstva obrany přišli o život při střelbě z granátometu z povstaleckých pozic na jižním úseku fronty u obce Pavlopil severovýchodně od azovského přístavu Mariupol. Povstalci odpovědnost za smrt Ukrajinců popřeli, vojáci podle nich přišli o život za hranicí dostřelu granátometu.

Kyjev označil incident za hrubé porušení dohod o příměří, které bylo na donbaské frontě vyhlášeno 21. července. Zelenskyj vyzval nejvyšší představitele takzvané normandské skupiny, tedy Ruska, Německa a Francie, aby obnovili jednání o mírovém řešení separatistického konfliktu na východě Ukrajiny.

Na Donbasu bylo od začátku konfliktu na jaře 2014 vyhlášeno už více než 20 příměří, zatím poslední dohoda o zastavení palby platí přes dva týdny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme