Volte, jinak budete mít doma gaye! Video 'varuje' před neúčastí v ruských prezidentských volbách

Jděte k volbám, jinak budete muset narukovat i po padesátce, v armádě budou černoši a zákon vám přikáže poskytnout přístřeší gayům, které opustili partneři. To není absurdní souvětí, ale obsah videoklipu, který „varuje“ před neúčastí v ruských prezidentských volbách a šíří se po sociálních sítích.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud nepůjdete volit, probudíte se v jiném světě, varuje klip, který lidé sdílí na ruské obdobě facebooku VKontaktě a dalších sociálních sítích, upozorňuje britský Guardian

Moskvané přišli na způsob, jak dostat závěje sněhu z ulic. Stačí na ně nasprejovat jméno Navalnyj

Číst článek

Generál a černoch za dveřmi

V tříminutovém klipu figuruje manželský pár. Žena nastavuje budíka kvůli volbám, manžel na ní přitom nechápavě kouká, protože volit nechodí.

Když se muž ráno probudí, za dveřmi je generál a nepřehlédnutelný černošský voják. Muž má narukovat do armády. „Jaké armády?“ ptá se Rus. „Vždyť je mi 52.“ Podle nového pravidla se rukuje až do šedesáti, vysvětluje mu generál s tím, že jde o nařízení nově zvoleného prezidenta.

Rus vojákům přibouchne dveře před nosem a prchá do kuchyně. Syn se tam po něm domáhá milionu rublů na nová bezpečnostní opatření ve škole.

Zákon na ubytování gayů

U kuchyňského stolu pak sedí stereotypně ztvárněný gay v růžovém tričku s banánem. Manželka šokovanému muži vysvětlí, že podle nového zákona mají ruské rodiny povinnost ubytovat homosexuála, kterého opustil jeho partner.

Pak se muž probudí. I když nadvakrát – poprvé se k němu v posteli přimkne chlapec v růžovém tričku. Podruhé už nově uvědomělý Rus hbitě vstává a budí manželku s tím, že si musí pospíšit k volební urně.

Xenija proti všem. Ruská moderátorka začala prezidentskou kampaň a myslí to vážně

Číst článek

Video se začalo po sítích šířit minulý týden a viděly ho už miliony lidí. Autor ani zadavatel přitom nejsou známí. V klipu vystupují profesionální herci, ti podle Guardianu sami neví, kdo si video objednal.

Kdo za videem stojí?

Ruští opoziční novináři podle britského deníku spekulují o tom, že za videem stojí kampaň ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje v březnových volbách o znovuzvolení.

Zatímco opozičník Alexej Navalnyj vyzval k bojkotu voleb, Putin k účasti nabádá. Putinova protikandidátka a liberální novinářka Xenija Sobčaková označila klip za podněcování k nenávisti.

„Můžeme se smát komukoli. Hitlerovi i gayům. Ale vystavit LGBT lidi hrozbám v homofobní zemi, to není vtip,“ cituje britský deník Sobčakovou.

Prezidentské volby se budou v Rusku konat za necelý měsíc, kandidátů je osm.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme