Volte, jinak budete mít doma gaye! Video 'varuje' před neúčastí v ruských prezidentských volbách

Jděte k volbám, jinak budete muset narukovat i po padesátce, v armádě budou černoši a zákon vám přikáže poskytnout přístřeší gayům, které opustili partneři. To není absurdní souvětí, ale obsah videoklipu, který „varuje“ před neúčastí v ruských prezidentských volbách a šíří se po sociálních sítích.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud nepůjdete volit, probudíte se v jiném světě, varuje klip, který lidé sdílí na ruské obdobě facebooku VKontaktě a dalších sociálních sítích, upozorňuje britský Guardian

Moskvané přišli na způsob, jak dostat závěje sněhu z ulic. Stačí na ně nasprejovat jméno Navalnyj

Číst článek

Generál a černoch za dveřmi

V tříminutovém klipu figuruje manželský pár. Žena nastavuje budíka kvůli volbám, manžel na ní přitom nechápavě kouká, protože volit nechodí.

Když se muž ráno probudí, za dveřmi je generál a nepřehlédnutelný černošský voják. Muž má narukovat do armády. „Jaké armády?“ ptá se Rus. „Vždyť je mi 52.“ Podle nového pravidla se rukuje až do šedesáti, vysvětluje mu generál s tím, že jde o nařízení nově zvoleného prezidenta.

Rus vojákům přibouchne dveře před nosem a prchá do kuchyně. Syn se tam po něm domáhá milionu rublů na nová bezpečnostní opatření ve škole.

Zákon na ubytování gayů

U kuchyňského stolu pak sedí stereotypně ztvárněný gay v růžovém tričku s banánem. Manželka šokovanému muži vysvětlí, že podle nového zákona mají ruské rodiny povinnost ubytovat homosexuála, kterého opustil jeho partner.

Pak se muž probudí. I když nadvakrát – poprvé se k němu v posteli přimkne chlapec v růžovém tričku. Podruhé už nově uvědomělý Rus hbitě vstává a budí manželku s tím, že si musí pospíšit k volební urně.

Xenija proti všem. Ruská moderátorka začala prezidentskou kampaň a myslí to vážně

Číst článek

Video se začalo po sítích šířit minulý týden a viděly ho už miliony lidí. Autor ani zadavatel přitom nejsou známí. V klipu vystupují profesionální herci, ti podle Guardianu sami neví, kdo si video objednal.

Kdo za videem stojí?

Ruští opoziční novináři podle britského deníku spekulují o tom, že za videem stojí kampaň ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje v březnových volbách o znovuzvolení.

Zatímco opozičník Alexej Navalnyj vyzval k bojkotu voleb, Putin k účasti nabádá. Putinova protikandidátka a liberální novinářka Xenija Sobčaková označila klip za podněcování k nenávisti.

„Můžeme se smát komukoli. Hitlerovi i gayům. Ale vystavit LGBT lidi hrozbám v homofobní zemi, to není vtip,“ cituje britský deník Sobčakovou.

Prezidentské volby se budou v Rusku konat za necelý měsíc, kandidátů je osm.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme