Von der Leyenová v Kyjevě podpořila snahu Ukrajiny o členství v Evropské unii, Rusku předpověděla úpadek

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na návštěvě v Kyjevě podpořila Ukrajinu v její snaze stát se členem Evropské unie, napsala v pátek agentura Reuters. „Stojíme při vás a vašem evropském snu,“ řekla von der Leyenová na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rusku naopak předpověděla, že ho čeká ekonomický, finanční a technologický úpadek.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během její návštěvy Ukrajiny.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během její návštěvy Ukrajiny. | Foto: Janis Laizans | Zdroj: Reuters

„Myslím si, že udělat si na tohle názor nepotrvá obvyklých několik let, ale jen několik týdnů,“ řekla von der Leyenová Zelenskému, když mu předávala dotazník, na jehož základě se bude EU rozhodovat o přijetí Ukrajiny. Ukrajinský státník jí odpověděl, že odpovědi přichystá do týdne.

Evropská komise zahájí disciplinární řízení s Maďarskem. Krok souvisí i s podezřením na korupci

Číst článek

Kyjev požádal o členství v Evropské unii krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska. Žádost nyní zkoumá Evropská komise. Agentura DPA podotýká, že vstupní proces připojení se k bloku 27 zemí je dlouhý a komplikovaný – i kdyby Evropská komise žádost vyhodnotila pozitivně, před startem podrobných rozhovorů o přistoupení musí kandidátskou zemi schválit všechny členské státy.

I přesto von der Leyenová Ukrajině přislíbila rychlost v jednáních a pomoc s vyplněním dotazníku. Předsedkyně dříve uvedla, že komise chce své vyhodnocení ukrajinské žádosti předat Evropské radě, tedy prezidentům a premiérům zemí bloku, do léta.

Úpadek Ruska

Rusku naopak šéfka Evropské komise oznámila, že unie hodlá kontrolovat jeho pokusy obejít protiruské sankce a v případě nutnosti zavede ještě přísnější opatření. „Rusko se propadne do ekonomického, finančního a technologického úpadku, zatímco Ukrajina míří vstříc evropské budoucnosti. Tak to vidím já,“ řekla von der Leyenová.

Kyjev na znamení solidarity už před týdnem navštívila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Ukrajinské vedení rovněž ujistila, že podpoří úsilí Ukrajiny o zahájení procesu směřujícího k členství v Evropské unii.

S von der Leyenovou v pátek do Kyjeva přijeli také šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger. V březnu ukrajinskou metropoli navštívili premiéři České republiky, Polska a Slovinska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme