Nová šéfka unijní exekutivy bude muset spojit Evropu. Začíná se slabou pozicí, píše evropský tisk

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět mosty mezi jednotlivými státy rozhádané Evropské unie. V reakci na úterní zvolení dosavadní německé ministryně obrany to napsal evropský tisk. Řada listů upozorňuje na slabou pozici von der Leyenové, která získala při hlasování v Evropském parlamentu jen o devět hlasů více, než potřebovala.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět mosty mezi jednotlivými státy rozhádané Evropské unie | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

„Ursula von der Leyenová bude muset uspokojit poptávku po někom, kdo bude stavět mosty. Časy, kdy EU řídila neformální velká koalice konzervativců a sociálních demokratů, už jsou pryč. Nové většiny jsou mnohem křehčí,“ uvedl v komentáři švýcarský list Tages-Anzeiger.

První klimaticky neutrální kontinent i minimální mzda. Von der Leyenová hledala podporu u europoslanců

Číst článek

Podle něj toho von der Leyenová europoslancům mnoho slíbila, nebude ale schopna splnit nic, pokud nebude mít podporu členských států a europarlamentu. „Zdá se ovšem, že kompromis se v poslední době stal spíše nadávkou,“ upozornil list. Bez kompromisů podle něj hrozí von der Leyenové, že se stane předsedkyní komise bez většího vlivu a moci.

Roztříštěnost

Také dánský list Jyllands-Posten ve středečním komentáři uvádí, že von der Leyenová bude ve své nové funkci muset hledat především kompromisy. „Je kompetentní, spolehlivá a je pokračovatelkou německé tradice umění kompromisu,“ napsal list.

To, že byla německá politička do čela komise zvolena tak těsně, podle listu Jyllands-Posten vypovídá spíše než o jejích kvalitách o tom, jak hluboce je EU roztříštěná. „Na novou předsedkyni čeká teď velký úkol: sbírat, sjednocovat a udávat kurz, který si zaslouží přívlastek evropský,“ dodal.

Prouza: Visegrád na summitu prohrál úplně všechno. Von der Leyenová je eurofederalistka

Číst článek

Také nizozemský list De Volkskrant upozorňuje na skutečnost, že von der Leyenovou podpořilo 383 europoslanců, tedy jen o devět víc než bylo minimálních 374. „Těsná většina, které se možná podařilo dosáhnout jen díky euroskeptikům a britským poslancům, kteří brzy odejdou, oslabuje výchozí pozici (von der Leyenové),“ napsal list.

Stín kuloárové politiky

Podle rakouského listu Der Standard nebylo rozhodnutí podpořit von der Leyenovou pro řadu poslanců vůbec lehké. „Stín kuloárové politiky, která tomu předcházela, se bude nad jejím předsednictvím vznášet ještě dlouho,“ napsal.

Na tom, jakou bude Ursula von der Leyenová předsedkyní Evropské komise, se evropské listy příliš neshodují. Podle italských novin Corriere della Sera by mohla být i vzhledem k zemi, ze které pochází, velmi silnou postavou evropské politiky.

„Možná bude jednat samostatněji než řada jejích předchůdců,“ napsal list. Podle něj k síle von der Leyenové přispěje i to, že v její osobě se do čela komise dostane poprvé žena.

Babiš: Zabránili jsme prosazení spitzenkandidáta. Von der Leyenová je lepší volba než Timmermans

Číst článek

„Má velký talent, pokud jde o to, jak vysvětlovat politiku, jak ji mediálně prezentovat a činit uchopitelnou. Z toho může Brusel bezpochyby profitovat,“ napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Loutkou?

O schopnostech von der Leyenové ve svém komentáři naopak pochybuje britský list The Times. Podle něj existují pochybnosti, zda bude mít německá politička, kterou „instalovali Angela Merkelová a Emmanuel Macron“, dostatek odvahy a síly, aby utvářela evropskou politiku, nebo bude „prostě jen loutkou francouzského prezidenta a německé kancléřky“.

Programu von der Leyenové se věnuje španělská La Vanguardia. Označila ho za „značně sociální a ekologický“. „Pět set milionů evropských občanů nyní očekává pokroky, nikoli kroky zpět a stagnaci,“ napsaly noviny.

Podle maďarského listu Magyar Nemzet současný stav unie nedovoluje nic jiného, než „politicky korektní, naprosto bezbarvou a sterilní komisi v čele s předsedkyní, která toho ví více než my o zákulisních dohodách, ale o to méně o skutečných problémech.“

Čeští europoslanci rozděleni při volbě von der Leyenové. Premiér Babiš se těší na spolupráci

Číst článek

Německá média o nové šéfce unijní exekutivy píšou, že má Evropu v krvi a může být dobrou šéfkou komise. Předpoklady šedesátileté političky podle nich ale nemění nic na tom, že proces jejího výběru byl „těžko stravitelný“, takže nad její volbou se vznáší stín.

„Von der Leyenová má skutečně evropskou identitu, je podporovaná hlavami států a šéfy vlád na severu, jihu, východě a západě,“ píše list Hannoversche Allgemeine Zeitung, podle něhož je možné, že unie ještě nikdy neměla tak moderní a silné vedení.

Těžko stravitelná volba

„Nakonec žádná špatná volba,“ míní i deník Flensburger Tageblatt, podle něhož von der Leyenová může znovu přiblížit země východní a střední Evropy a může také pomoci zabránit tomu nejhoršímu při brexitu. Bude také schopna adekvátně reagovat na Spojené státy, je přesvědčen list.

„Von der Leyenová má Evropu v krvi, to nedokázala v úterý poprvé. Může být správnou ženou pro tuto práci," píše i deník Badische Neueste Nachrichten. „Ale to vše nemění nic na tom, že její volba zůstává těžko stravitelná.“ Západoněmecký list tak naráží na to, že se pro von der Leyenovou hlavy států a šéfové vlád zemí EU rozhodli navzdory tomu, že nevedla žádnou z kandidátek do Evropského parlamentu a dokonce ve volbách vůbec nekandidovala.

Způsob jejího výběru kritizuje i řada dalších médií. „Nad začátkem funkčního období von der Leyenové se vznáší stín: selhání principu spitzenkandidátů,“ konstatuje list Südwest-Presse, podle něhož by Komise i europarlament měly začít pracovat na tom, jak tento princip právně ukotvit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme