Vondra bude v Berlíně informovat o radarové základně v Česku

Americký systém protiraketové obrany a budoucí uspořádání Evropské unie. Právě o těchto dvou tématech by měli dnes v Berlíně jednat šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier a místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ministr Steinmeier v posledních dnech opakovaně kritizoval způsob, jakým se Spojené státy snaží prosadit umístění svých základen v Česku a Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační snímek radaru XBR | Zdroj: ČTK

Alexandr Vondra platí naopak za obhájce amerických zájmů. Česká vláda už dala najevo, že zřejmě vyjde Washingtonu ve věci výstavby radarové základny vstříc. Německo nekritizuje samotný fakt, že by ve Střední Evropě měly vyrůst prvky amerického protiraketového štítu. Ministru zahraničí Steinmeierovi a některým dalším politikům se ale nelíbí, jakým způsobem Američané o svých plánech informují.

Podle šéfa německé diplomacie by měl být dialog co nejintenzivnější. "Do něj by se měli zapojit všichni, kterých se otázka amerického protiraketového deštníku přímo týká nebo kteří mají pocit, že se jich dotýká. Neměli bychom ale pouštět ze zřetele, že jde o obranný systém," dodal Steinmeier minulý týden po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme