Vondra bude žádat Turkmenistán o vysvětlení incidentu s letadlem

Napjatá atmosféra podle pozorovatelů vládne na dnešním zasedání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Důvodem jsou rozdílné pohledy na demokracii. Pro českou delegaci pak jednání probíhá poněkud ve stínu kauzy s českým vojenským letadlem zadrženým o víkendu v Turkmenistánu. Šéf české diplomacie Alexandr Vondra chce o incidentu jednat s turkmenskými představiteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český armádní letoun v Ašchabádu | Zdroj: ČTK

Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu mají česká a turkmenská delegace sedět shodou okolností hned vedle sebe, ale za turkmenskou stranu se zasedání účastní pouze velvyslanec, nikoliv ministr zahraničí.

Turkmenské úřady v sobotu zablokovaly naše letadlo na ploše letiště v Ašgabatu, kde měl stroj původně jen dočerpat palivo. Důvodem měly být údajné nesrovnalosti v dokumentaci zbraní na palubě letounu, kvůli kterému Turkmenistán zrušil povolení k přistání letadla. O tom se ale posádka dozvěděla pozdě. Letadlo mohlo odletět až po 14 hodinách.

Pro většinu ostatních zemí jsou ale podstatnější jiné otázky. Především to, že se chce Kazachstán stát v budoucnu předsednickou zemí OBSE. Západní země se na tuto kandidaturu dívají podle diplomatů skepticky. Autoritářský kazašský prezident Nazarbajev byl členem posledního politbyra sovětské komunistické strany. Dnes a zítra bude v Bruselu osobně, zjevně proto, aby kandidaturu podpořil.

Moskvě bývá kritika volebních pozorovatelů OBSE k poměrům panujícím v mnohých postsovětských republikách trnem v oku. Podobně se ke kritickým vyjádřením na svou adresu ze strany této 56členné mezinárodní organizace často staví například středoasijské republiky. Spolu s Ruskem mluví o tom, že se je Amerika spolu se západní Evropou v rámci OBSE snaží poučovat, jak vypadá demokracie.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme