Vondra: O protiraketové obraně by se mělo víc jednat v NATO

Americký systém protiraketové obrany a nové institucionální uspořádání Evropské unie. To byla dvě témata, která dominovala dnešní schůzce českého vicepremiéra Alexandra Vondry a šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera v Berlíně. I když vztahy Česka a Německa jsou podle názoru obou stran mimořádně dobré, právě ve zmiňovaných dvou otázkách úplná shoda nepanuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra | Foto: Marián Vojtek

O umístění základen amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku by se mělo více mluvit na půdě Severoatlantické aliance; v tom jsou Praha i Berlín zajedno. Německý ministr zahraničí v posledních dnech opakovaně napadl Washington za nedostatečnou komunikaci hlavně směrem k Rusku.

"Sám jsem upozornil na to, že by se další veřejná diskuse na téma protiraketové obrany měla vést bez typického protiamerického nebo protiruského tónu. Můj český kolega má pravdu v tom, že kromě dvoustranných jednání na politické úrovni by se měla diskuse vést i na půdě NATO. Ze strany amerických partnerů jsem se pak dozvěděl, že chtějí vést další jednání i s Ruskem," řekl dnes v Berlíně Frank-Walter Steinmeier.

Vicepremiér Vondra několikrát naznačil, že je americkým plánům na rozmístění základen v Česku a Polsku nakloněn. Zdůraznil, že udržování a posilování transatlantického partnerství s Amerikou je v životním zájmu Středoevropanů. Alexandr Vondra se s poukazem na události posledních padesáti let domnívá, že Evropané Američanům v bezpečnostních otázkách něco dluží.

"Vždy Evropa žádala o něco Spojené státy. Nyní jsme v situaci, kdy zřejmě poprvé Spojené státy o něco žádají Evropu, a my soudíme, že je třeba se k této výzvě postavit konstruktivně, pozitivně. Ale to samozřejmě takovým způsobem, že nikdo v Evropě nebude mít obavy z jakýchkoli následků, a já věřím, že to určitě dokážeme," uvedl český vicepremiér.

Zatímco v otázce protiraketového deštníku se postoje Česka a Německa příliš nerozcházejí, na debatu o novém institucionálním uspořádání Evropské unie se názory přece jen poněkud liší. Z Berlína několikrát zaznělo, že by jakákoli prodleva při jednáních o tzv. Evropské ústavě mohla mít neblahé následky. Cíl je podle ministra Steinmeiera ambiciózní.

"Věříme, že se nám i s pomocí české vlády podaří do konce německého předsednictví přijít s návrhem, který bude podporovat všech 27 členských zemí. Potřebujeme dosáhnout shody, pokud má Evropa zůstat i do budoucna akceschopná. Evropská unie musí být schopná čelit takovým výzvám, jako je energetická politika, změna klimatu nebo boj se zločinem."

Praha je řazena do tábora potenciálních "potížistů," což dnes Alexandr Vondra odmítl se slovy, že "jsme spolupracující zemí, která se chce účastnit řešení problémů". Přílišný spěch by ale podle českého vicepremiéra byl na škodu věci.

"My jsme několikrát řekli, že ten proces je samozřejmě náročný a že vhledem k tomu, co se stalo v minulosti, je více než žádoucí postupovat tak, abychom se dobrali výsledku, který bude kvalitní, a ta kvalita je z našeho pohledu důležitější než určitý spěch. To řešení by mělo být přijatelné pro Evropu ve svém celku, mělo by Evropu spojovat, nikoli rozdělovat," míní Alexandr Vondra.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme