Vondra po jednání v Mnichově odmítl spekulace o výměně radaru za odzbrojení

Nová americká administrativa nehodlá zastavit budování protiraketového deštníku ve východní Evropě. Takový dojem získala v Mnichově česká delegace při jednání s poradcem prezidenta Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem. Na prestižní bezpečnostní konferenci v bavorské metropoli se očekává, že raketový štít bude jedním z hlavních témat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

V posledních hodinách před mnichovskou schůzkou se začalo spekulovat o rýsující se možné výměně zastavení výstavby amerických základen v Evropě za ústupky Ruska v otázkách jaderného odzbrojení. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg to označil za spekulace.

Vicepremiér Alexandr Vondra se pak domnívá, že tyto dvě záležitosti spolu nesouvisejí. "Skutečně ta protiraketová obrana není namířena proti Rusku. Kdyby byla namířena proti Rusku, pak je to samozřejmě jiná věc," uvedl.

Vondra si ale myslí, že je správné přijít s návrhem určitého zapojení Moskvy do celého projektu. Ministryně obrany Vlasta Parkanová je toho názoru, že prospěšné jsou obě cesty, tedy jak raketový štít, tak jaderné odzbrojení.

Podle Parkanové schůzka s Jamesem Jonesem napověděla, že zastavení výstavby základen protiraketového systému není na pořadu dne. "Takové ty drastické titulky o tom, že radar je pohřben Obamou, to skutečně si myslím, že nikdo nemohl ani na vteřinu si takový pocit z jednání, z kterých jsme přišli, odnést," zdůraznila ministryně.

Smlouvy umožňující vybudovat radarovou základnu v Brdech, která se má spolu s raketami v Polsku stát základem amerického systému, schválil loni v listopadu Senát. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci hlavně z KSČM a ČSSD, ale i menších vládních stran, o smlouvách zatím nehlasovala. Americký radar v Česku dlouhodobě odmítá i většina veřejnosti. Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění s ním nesouhlasí zhruba dvě třetiny lidí, opačný názor zastává necelá třetina.

K tématu si přečtěte také:
Česká ambasáda nemá informace, že by USA vyměnily radar za odzbrojení
Američané podle senátora Dienstbiera odstoupí od stavby radaru v Česku
Schwarzenberg: Nová americká vláda od myšlenky protiraketového deštníku neupustí
Senátoři schválili smlouvy o radarové základně na našem území
A. Vondra: Nová americká vláda nezmění dramaticky plán radaru v Česku

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme