Vondra s europoslanci debatoval o možnosti přijmout vězně z Guantánama

Země Evropské unie zváží, jestli přijmou některé vězně z americké vojenské základny Guantánamo na Kubě. S poslanci Evropského parlamentu tuto otázku otevřel český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Zdůraznil současně, že to je v kompetenci jednotlivých členských států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Vondry je ale jistá míra koordinace na evropské úrovni nezbytná. Debata o možném přijetí vězňů je podle něj teprve na začátku. Vicepremiér znovu zdůraznil, že Unie vítá rozhodnutí nového amerického prezidenta Baracka Obamy Guantánamo uzavřít. Podobný postoj mají také europoslanci.

Hlavní parlamentní frakce se shodují, že Evropa by měla případné americké žádosti vyhovět a některé vězně přijmout. Zdůrazňují ale důležitost bezpečnostních ohledů. Do Evropy se podle nich nesmějí dostat vězni, kteří by mohli vyvíjet teroristickou činnost.

Na Guantánamu Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu. Americký prezident Barack Obama nařídil toto kontroverzní zařízení na základně na Kubě do roka uzavřít. Řadě vězňů z Guantánama by v jejich zemích hrozilo mučení.

Přečtěte si také:
K. Schwarzenberg: Někteří vězni z Guantánama mohou skončit v Evropě
Nový americký prezident nařídil zavřít do roku vězení Guantánamo
V německé vládě je spor kolem případného přijetí vězňů z Guantánama

Katka Brezovská, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme