Vpád do Gruzie byl správný, říká Medveděv tři roky po válce

Před třemi lety se Gruzie neúspěšně pokusila obnovit svrchovanost nad svými separatistickými regiony, Jižní Osetií a Abcházií. Rusko na to tehdy reagovalo obsazením obou regionů a napadením Gruzie. I po třech letech jsou vztahy v regionu velmi napjaté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv na summitu v Petrohradě

Dmitrij Medveděv na summitu v Petrohradě | Foto: Dmitry Astakhov | Zdroj: ČTK

„Stále je mi líto toho, co se tehdy stalo, ale použití síly a následně i uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie podle mne bylo správné,“ uvedl ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru ke třetímu výročí rusko-gruzínského konfliktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti rusko-gruzínské války shrnuje vedoucí ruské redakce ČRo7 Libor Koukal

Rusko i dvacet let po rozpadu Sovětského svazu považuje Zakavkazsko za oblast svého zájmu. S nelibostí proto sleduje snahu gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho orientovat se na spolupráci s Evropou a Spojenými státy, i na ambice země vstoupit do Severoatlantické aliance.

Moskva se proto snažila gruzínskou emancipaci omezovat a ekonomicky, politicky i vojensky podporovala separatistické regiony Jižní Osetii a Abcházii. Většině jejich obyvatel dokonce přidělila ruské pasy.

V srpnu 2008 se prezident Saakašvili rozhodl situaci v těchto oblastech vyřešit.

První výstřely tehdy zazněly z gruzínské strany, na pokus nastolit pořádek silou však Rusko zareagovalo vojenským vpádem do Gruzie. Nezastavilo se přitom na hranicích Jižní Osetie a pokračovalo dál do vnitrozemí.

Po skončení šestidenní války vyhlásily oba regiony nezávislost. Ve skutečnosti jsou však oblasti pod přímým vlivem Moskvy, která také jako první jejich „nezávislost“ uznala.

I tři roky po válce zůstávají vztahy obou zemí velmi napjaté. Obě země spolu prakticky nekomunikují a i společné hraniční přechody zůstávají uzavřené. Rusko se snaží bránit dovozu gruzínského zboží do země a Gruzie naopak blokuje vstup Ruska do Světové obchodní organizace.

Ondřej Černý, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme