Rusko ztrácí pozice na zbrojním trhu v Asii. Nejvíc z toho profitují výrobci z USA, Číny a Izraele

Válka na Ukrajině mění i světový trh se zbraněmi. Spojené státy, Čína a Izrael – to jsou země, které v minulých měsících vytlačily ruské zbraně z tradičních trhů v Asii. Právě asijský trh je pro Moskvu tím nejdůležitějším a výpadek se jí pravděpodobně nepodaří nahradit v řádu několika příštích desetiletí. Důvodem je válka na Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank proruských vojáků v ulicích Mariupolu

Ruské zbraně mají v jihovýchodní Asii pověst spolehlivých a relativně levných výrobků (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Rusko bylo posledních 20 let největším vývozcem zbraní do jihovýchodní Asie. Tato část světa je totiž tradičně baštou polovojenských vlád a režimů. Poptávka po zbraních je tady odjakživa vysoká. Nahrává tomu i korupční prostředí.

Německo by mohlo Ukrajině dodat další zbraně. Zvažuje zaslání houfnic i rychlopalných děl

Číst článek

Ruské zbraně mají v jihovýchodní Asii pověst spolehlivých a relativně levných výrobků. Tuto pověst získaly z dob války ve Vietnamu.

Podle singapurského institutu se zisky z prodeje ruských zbraní propadly z hodnoty přes jednu miliardu dolarů v roce 2014 na částku necelých 90 milionů v loňském roce.

Propad ruského dovozu zbraní v jihovýchodní Asii zaznamenal také Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru. Z exportní jedničky zbraní zde Rusko kleslo až na třetí místo za Spojené státy a za Čínu. Je to hlavně důsledek mezinárodního embarga, které na Moskvu uvalily západní země už po anexi Krymu v roce 2014.

Z poklesu ruských prodejů na zbrojních trzích profitují nejvíce výrobci ze Spojených států, Číny a Izraele. Obrat roste také zbrojařům z Nizozemska, Francie, Kanady nebo Velké Británie.

Česko zatím poslalo Ukrajině vojenský materiál téměř za tři miliardy. Chystá další pomoc spolu s Německem

Číst článek

Vliv války na Ukrajině

Potenciální ruští zákazníci bedlivě sledují ukrajinskou frontu. To, co tam ruské zbraně předvádějí, není zrovna nejlepší reklama na jejich případný prodej. Ruským firmám komplikují život i ekonomické sankce.

Navíc řada zemí momentálně škrtá v rozpočtech a nemá peníze na doplnění svého arzenálu. Někde si zase vlády chtějí více posvítit na všudypřítomnou korupci při nákupu zbraní. To je případ Vietnamu nebo Indonésie, zemí, které jsou jedny z nejdůležitějších zákazníků ruských zbrojovek.

Černochová: Česko uzavře s USA dohodu o obranné spolupráci. Ve hře jsou i stíhačky a tanky

Číst článek

Pokud chce Rusko sestupný trend na trhu obrátit a stát se znovu zbrojařskou jedničkou, bude to běh na dlouhou trať.

Dokud však budou platit ekonomické sankce západu a dokud budou mít ruské banky zablokovaný přístup k mezinárodním platebním systémům, tak se Rusové nepohnou z místa.

Každý měsíc navíc Rusko utrácí desítky milionů dolarů za pravidelný licencovaným servis, který musí svým zákazníkům poskytnout na zbraňové systémy.

Situace využívá Číňa, která v meziročním srovnání roku 2020 a 2021 navýšila export svých zbraní do jihovýchodní Asie.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme