Vrací se nedemokratická doba, proto chci kandidovat, tvrdí Kňažko

Příští hlavou státu by na Slovensku mohl být herec a někdejší ministr zahraničí a posléze kultury, také zakladatel hnutí Veřejnost proti násilí Milan Kňažko. Dnes oficiálně ohlásil prezidentskou kandidaturu s tím, že už začal se sběrem potřebných patnácti tisíc hlasů. Podle některých politologů není bez šancí, byť chce kandidovat nezávisle bez podpory některé z politických stran. Klíčové prý bude, aby se dostal do druhého kola volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko dnes v Bratislavě oficiálně oznámil, že bude kandidovat v přímých prezidentských volbách | Zdroj: ČTK

Proč jste se rozhodl jít do 'prezidentského ringu'?

Dozrála situace. Zvážil jsem, že je potřebné nabídnout tuto alternativu.

Takže se Vám stýská po politické aréně?

Nemyslel jsem si, že se vrátím v této podobě, ale nemůžu se ubránit pocitu, že se vrací některá schémata z minulosti, která právě nenesou demokratický design.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s hercem, bývalým ministrem a nově kandidátem na slovenského prezidenta Milanem Kňažkem si můžete také poslechnout

Je tu vláda jedné strany, z mnoha nezávislých institucí se stávají jakási personálně propojená centra ústředního výboru, abych to porovnal s minulostí. A ztrácí svoji nezávislost, a mohl bych takto dlouze pokračovat, co všechno mě podnítilo k tomu, že jsem se nakonec rozhodl pro tento krok.

Určitě do toho jdete s přesvědčením, že byste byl prezident, jakého právě Slovensko potřebuje. Proč? Co můžete nabídnout voličům?

Především - i když to zní možná jako samozřejmost - dodržování zákona, ústavy, termínů jmenování důležitých ústavních funkcí tak, aby nebyl ohrožený nebo zproblematizovaný chod státu.

Herec a politik Milan Kňažko (68)
Po studiích, mimo jiné i na univerzitě ve Francii, hrál na scénách několika slovenských divadel, od roku 1985 v SND, kde působil až do odchodu do politiky v roce 1990. Známý je také z řady filmů, mimo jiné Dobří holubi se vracejí.
Kňažko byl jednou z tváří sametové revoluce, byl poradcem prezidenta Václava Havla, ministrem zahraničí SR, místopředsedou vlády, ministrem kultury i poslancem. 4 roky řídil komerční televizi JOJ.

Na Slovensku se vytvořila jakási mlčící většina lidí, kteří ztratili naději a podlehli jakési letargii, protože zjistili, že neexistuje ani to, co jsme chtěli v roce 1989 - rovnost šancí, rovnost před zákonem... Takže i v oblastech, kde prezident nemá ústavní kompetence, bych chtěl tyto problémy pojmenovat.

Chtěl bych naléhat na ty, kteří je mají řešit, aby je vyřešili. Chtěl bych naléhat na politické strany, aby se přestaly věnovat samy sobě a jeden druhému, ale opravdu plnily to, co slibují při volbách, to znamená pomáhaly lidem, řešily jejich problémy.

Takže je toho dost, co by bylo třeba udělat. Není třeba hledat velká témata. Ta na Slovensku jsou, ale neřeší se.

Milan Kňažko potvrdil kandidaturu na slovenského prezidenta

Číst článek

Vladimír Kroc, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme