Obviněný ze střelby ve floridské škole se přiznal. Podle policie šel po činu do rychlého občerstvení

Nikolas Cruz obviněný ze střelby, při níž ve středu ve střední škole v americkém městě Parkland na Floridě přišlo o život 17 osob, se k činu přiznal. Informovala o tom v pátek agentura AP. Třináct zraněných přeživších je stále hospitalizováno, dva z nich jsou ve vážném stavu. Masakr patří mezi deset nejtragičtějších případů střelby na školách ve světě; je to také sedmnáctý letošní případ střelby v prostorách školy nebo v jejím okolí v USA.

Parkland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podezřelý z vraždy Nikolas Cruz | Foto: Susan Stocker | Zdroj: AP/ČTK

Cruz začal střílet před školou odpoledne místního času v době, kdy končilo vyučování. Venku zastřelil tři osoby. Uvnitř školy střílel do pěti učeben, v nichž zabil 12 lidí. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění.

Útočník byl vyzbrojen legálně zakoupenou poloautomatickou puškou AR-15. Policistům řekl, že měl u sebe v batohu mnoho zásobníků. Podle nich později pušku a batoh zahodil a vmísil se davu utíkajících studentů. Pak stihl navštívit dva podniky rychlého občerstvení a o čtyřicet minut později ho policie dopadla. Při zatýkání prý nekladl žádný odpor.

Trpěl depresemi

Devatenáctiletý Nikolas Cruz je osiřelým adoptivním dítětem. Oba jeho adoptivní rodiče zemřeli, matka loni v listopadu. Po smrti matky se přestěhoval k jiné rodině. Ta měla za to, že trpí depresemi, což přičítala skonu adoptivní matky.

Lidé se sešli, aby uctili památku obětí středečního střílení | Foto: Gerald Herbert | Zdroj: AP/ČTK

Před rokem byl Cruz ze střední školy Marjory Stonemanové-Douglasové, kde se masakr odehrál, z kázeňských důvodů vyloučen. Byl v péči psychiatrické kliniky, už rok tam ale nedocházel. Bývalí spolužáci jej popisují jako nesmělého, jako samotáře či jako podivína. Další zprávy se týkají toho, že byl členem ozbrojené skupiny bělošských extremistů pod názvem Clearwater Republic of Florida.

FBI dostala tip

V jednom písemném příspěvku pod videem na YouTube údajně tvrdil: „Stanu se profesionálním školním střelcem.“ Na tento výrok upozornil loni v září jeden vloger americkou FBI. Ta uvedla, že komentář na YouTube vyšetřovala, ale nedokázala autora příspěvku identifikovat. Příspěvek pocházel z uživatelského účtu nesoucího jméno Nicolas Cruz, napsala agentura AP.

Sousedé z ulice, kde Cruz žil, uvedli, že je děsil tím, že v okolí střílel veverky, králíky a také slepice, které chovali na dvorcích. „Zabíjení zvířat nepředstavovalo pro toho mladíka žádný problém,“ řekla agentuře AP Rhonda Roxburghová, kde v sousedství žila několik let.

Floridský útočník je členem bělošské extremistické organizace, účastnil se i ozbrojeného výcviku

Číst článek

Trump vyzývá k ostražitosti

Americký prezident Trump už vyjádřil soustrast rodinám obětí a chce se s nimi setkat přímo v Parklandu. Slíbil, že zajistí lepší ochranu školních areálů, a vyzval lidi k tomu, aby byli více ostražití k osobám s duševními nemocemi. Podle Trumpa Cruzovo chování jasně napovídalo o tom, že má problémy. Prezident na twitteru uvedl, že někdo z mladíkova okolí měl jeho chování nahlásit policii. Jestli ale začnou nějaké významnější legislativní kroky, se teprve uvidí.

Marie Machytková, Eva Svobodová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme