Vrah nizozemského politika dostal mnohaletý trest

Vrah nizozemského politika Pima Fortuyna stráví za mřížemi 18 let. Dnes o tom v odvolacím řízení rozhodl amsterodamský soud. Soudci tak potvrdili předcházející výrok a nevyhověli požadavku žalující strany, která usilovala o doživotní trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Ekologický aktivista Van der Graaf, kterému je 34 let, při vyšetřování případu doznal, že vraždu spáchal; na Fortuyna vystřelil z bezprostřední blízkosti ze své pistole celkem šestkrát.

K vraždě došlo 6. května, pouze několik dní před parlamentními volbami, ve kterých byl Fortuyn podle politických analytiků velkým favoritem na úřad předsedy vlády. Na Pima Fortuyna vystřelil pachatel plný zásobník z pistole.

Útok se odehrál na parkovišti v Hilversumu před rozhlasovou budovou, kde Fortuyn dával interwiev. Nizozemský premiér Wim Kok tehdy řekl, že řekl že smrt Pima Fortuyna je tragédií pro něj i jeho blízké a útokem na demokracii v zemi.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme