Vrah novinářů a humanitárního pracovníka zřejmě vyrostl v Británii v arabsky mluvící rodině

Americké úřady odhalily totožnost bojovníka z hnutí Islámský stát, který na videu zavraždil dva americké novináře a britského humanitárního pracovníka. Zpravodajci zároveň prověřují varování před údajnými plány extremistických bojovníků zaútočit na podzemní dráhu ve Spojených státech a Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští radikální džihádisté | Zdroj: Reuters

FBI potvrdila, že zná jméno i národnost ozbrojence, který figuroval na nahrávkách zachycujících stětí dvou amerických novinářů a britského humanitárního pracovníka.

Podle ředitele FBI Jamese Comeyho ale zatím tyto informace agentura nezveřejní. Vyšetřování se kvůli britskému přízvuku maskovaného muže soustředilo především na skupinu bojovníků, kteří se rekrutují z Británie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Američané znají jméno vraha novinářů a humanitárního pracovníka. Prověřují možný útok na metro. Informuje zpravodajka z USA Lenka Kabrhelová

Podle některých odhadů expertů, které zveřejnila americká média, zřejmě ozbrojenec vyrostl ve Spojeném království v arabsky mluvící rodině.

Irácký premiér Haidar Abadí na Valném shromáždění OSN v New Yorku varoval, že radikálové plánují atentáty na podzemní dráhu v některém z amerických měst nebo v Paříži.

„Slova premiéra Abádího tady vyvolala překvapení, a to v bezpečnostních, zpravodajských i dopravních strukturách. Američtí vládní představitelé pochopitelně prověřují každou informaci,“ hlásí washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Podle hlavního prezidentova poradce pro bezpečnost Bena Rhodese Spojené státy nepotvrzují žádnou konkrétní hrozbu. Informace nyní prověřují.

Policie ještě více zpřísnila bezpečnostní opatření

„V očích americké vlády i newyorské policie jde o nepotvrzené informace, proto zatím přijímáme jen předběžná opatření,“ konstatoval starosta New Yorku Bill DeBlasio.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americké úřady prověřují zprávu o útoku extremistů na metro v USA a Francii. Jak nebezpečí vnímají Newyorčané, zjišťovala Lenka Kabrhelová.

Policie podle něj nasadila do stanic metra a na frekventovaná místa dodatečné posily. Bezpečnostní opatření jsou kvůli zasedání Valného shromáždění OSN už tak o dost přísnější.

„V centru New Yorku vládne běžný ruch. Že by se veřejná doprava mohla stát terčem útoku ozbrojenců z hnutí Islámský stát, si tu raději nepřipouští téměř nikdo. Obavy, jak všichni potvrzují, sice existují, ale rozhodně to není něco, čím by se život mohl řídit,“ přibližuje washingtonská zpravodajka Kabrhelová.

„Cítím se v New Yorku bezpečně. Spíš než terorismu bych se obávala obyčejné kriminality," řekla 23letá Michelle.

V tak velkém městě se vám život může změnit ve vteřině, dodává 44letá obyvatelka metropole Olivia Smithová:

Irácký premiér Hajdar Abádí se s americkým prezidentem Barackem Obamou sešel na jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku | Foto: Reuters

„Může vás srazit auto, potkat vás jiné nebezpečí. Navíc je trochu absurdní takhle přemýšlet, ve světě čelí lidé mnohem horším hrozbám.“

Úřady neregistrují bezprostřední hrozbu ani v dalších amerických městech, jako je Los Angeles, Chicago či Washington. Obyvatele ale vyzývají k opatrnosti a bdělosti.

Francouzské úřady se k informacím o možném nebezpečí zatím oficiálně nevyjádřily. Nejmenovaný člen vlády ale řekl pro televizi France 24, že bezpečnostní složky zatím nemají důkazy o nějakém připravovaném útoku.

Paříž nicméně už včera v reakci na vraždu francouzského občana radikály v Alžírsku oznámila, že posiluje bezpečnostní opatření na veřejných místech a také v prostředcích hromadné dopravy.

Lenka Kabrhelová, Tea Veseláková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme