Zabil kritičku Kremlu, z vězení ho pustili o 11 let dříve. Vrah Politkovské bojuje na Ukrajině

Jeden z odsouzených za vraždu ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské byl předčasně propuštěn z vězení a odešel bojovat na Ukrajinu. Napsal to v úterý portál Baza, který má blízko k ruským složkám. Ruští vyšetřovatelé před lety označili bývalého policistu Sergeje Chadžikurbanova za organizátora vraždy, soud ho poslal za mříže na 20 let. Ve vězení měl být do roku 2034. Jeho advokát serveru RBK informace o jeho omilostnění potvrdil.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace moskva

Novinářka nezávislého listu Novaja gazeta Anna Politkovská byla zavražděna 7. října 2006 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle obhájce Alexeje Michalčika dostal Chadžikurbanov milost poté, co se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu a podepsal smlouvu s ministerstvem obrany.

„Podle první smlouvy se Chadžikurbanov účastnil SVO (speciální vojenské operace, jak Moskva nazývá vojenskou agresi proti Ukrajině, pozn. redakce) jako vězeň, poté byl omilostněn a nyní se účastní SVO jako smluvní voják,“ uvedl Michalčik. Dodal, že jeho klient se na vraždě Politkovské nepodílel.

Chadžikurbanov se podle Bazy dostal do zóny „speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu, koncem loňského roku.

„Opakovaně vyrážel do týlu nepřítele a plnil se svými muži specifické úkoly pro rozvědčíky,“ cituje informační portál svůj nejmenovaný zdroj s upozorněním, že odsouzený službu v ruské armádě zahájil jako velitel zpravodajského oddělení, ale brzy povýšil na velitele praporu.

Obnovená smlouva

Po půl roce služby v zóně „speciální vojenské operace“ – což je podle různých zdrojů doba, po které vězni dostanou oficiální potvrzení o propuštění z výkonu trestu – Chadžikurbanov obnovil smlouvu s ministerstvem obrany, píše dále Baza. Na jak dlouho se armádě upsal a na jaké je nyní pozici, podle portálu není známo. Je prý ale propuštěn z výkonu trestu.

Ruští policisté zadrželi podezřelé z vraždy rodiny v okupovaném městě. Jde o vojáky z Dálného východu

Číst článek

Vězně do svých řad verbovala žoldnéřská Wagnerova skupina a později podle některých médií také ruské ministerstvo obrany. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina před několika dny hájil rozhodnutí hlavy státu udělit milost odsouzenému vrahovi mladé studentky.

Svou vinu prý podle Kremlu smyl na bojišti. Oficiálně se neuvádějí žádná čísla, která by dokládala, kolik odsouzenců v Rusku naverbovali do války, propustili ani kolik jich přišlo o život.

Novinářka nezávislého listu Novaja gazeta Anna Politkovská byla zavražděna 7. října 2006 ve vchodu do svého domu v Moskvě. Vyšetřování vraždy se táhlo, ruské soudy nakonec odsoudily šest lidí, kterým vyměřily tresty od 11 let po doživotí.

Muž jménem Lom-Ali Gajtukajev, kterého vyšetřovatelé označili za dalšího z organizátorů vraždy, dostal doživotní trest a v roce 2017 zemřel ve vězení. Odsouzení v případě vraždy Politkovské vinu popírali, jeden z nich se rozhodl s policisty spolupracovat.

Objednavatelé vraždy nebyli při vyšetřování identifikováni, podotkl server Meduza. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dříve odsoudil Rusko za to, že řádně nevyšetřilo případ její vraždy. Ruské úřady podle soudu neučinily dost, aby našly osobu či osoby, které si smrt žurnalistky kritické vůči Kremlu objednaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme