Vrah ruského velvyslance si vzal dovolenou a najal hotelový pokoj u místa činu

Policista, který v pondělí zastřeli v Ankaře ruského velvyslance, si najal hotelový pokoj poblíž místa činu. Na pondělí si vyžádal volno. Rusko v reakci na atentát varovalo své občany před cestami do Turecka. Do země však vyslalo skupinu detektivů, agentů tajných služeb a diplomatů, kteří se budou na vyšetřování pondělního atentátu podílet. "Jedinou možnou odpovědí je posílení boje proti terorismu - a bandité to pocítí sami na sobě," prohlásil Vladimir Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny u snímku zavražděného velvyslance Karlova. | Zdroj: Reuters

Podle Kremlu osmnáctičlenná vyšetřovací skupina již dorazila na místo. "Budou v Turecku na základě telefonické dohody mezi ruským a tureckým prezidentem vyšetřovat vraždu velvyslance Andreje Karlova," oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Vražda ambasadora měla posluožit těm, kteří chtějí mezi Rusko a Turecko vrazit klín, řekl Peskov novinářům. Ujistil také, že atentát nepoškodí snahy o mírovou dohodu v Sýrii.

Karlovovo tělo bude v úterý přepraveno letecky do Moskvy a na letišti se bude před odletem konat podle mluvčí ruské ambasády smuteční obřad s "omezeným počtem účastníků". S tělem do Ruska odletí lékař ruského velvyslanectví.

V Turecku zastřelili ruského velvyslance. Nezapomeňte na Aleppo, křičel útočník

Číst článek

Pachatel Mevlüt Mert Altintaş byl zabit už v galerii, kde na ruského velvyslance střílel. Turecko zatklo šest lidí, mezi nimiž jsou Altintaşovi příbuzní, uvedla agentura Anadolu.

Spekulace o vinících

Ankarský starosta Melih Gökçek v pondělí na Twitteru spekuloval, že za útokem mohou být spojenci duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Ankara připisuje letošní pokus o převrat. Gülen, který žije v USA, ale už v pondělí večer na zprávu o atentátu v Ankaře reagoval oznámením, že je jím "šokován a zarmoucen".

"Rozhodně tento hrozný teroristický čin odsuzuji. Žádný teroristický čin nelze ospravedlnit bez ohledu na pachatele a jejich motivy," stojí v Gülenově prohlášení. Sdělil v něm také, že "svět i turečtí občané čekají na to, až vláda okolnosti objasní, identifikuje viníky a přijme opatření, aby zabránila opakování takového útoku".

Turecká policie na místě střelby na ruského velvyslance. | Foto: Reuters

Altintaş byl policista a v době útoku nebyl ve službě. Byl v obleku a do galerie se dostal i přesto, že bezpečnostní systém při kontrole odhalil zbraň, kterou měl dvaadvacetiletý Altintaş u sebe. Ostraha ho pustila, když ukázal svůj policejní průkaz. V síni stál za velvyslancem a střelil ho do zad.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme