Vrah švédské ministryně dostal definitivně doživotí

Vrah bývalé švédské ministryně zahraničí Anny Lindhové Mijailo Mijailovic byl dnes s definitivní platností odsouzen k doživotnímu vězení. Verdikt vynesl ve Stockholmu švédský nejvyšší soud. Šestadvacetiletý Mijailo Mijailovic byl shledán dostatečně psychicky způsobilý k tomu, aby si svůj trest odpykal v normálním vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrt Anny Lindhové otřásla Švédskem | Foto: tiscali.cz

Právě nejasnost kolem psychického zdraví pachatele loňské vraždy nejpopulárnější švédské političky přivedla případ až k nejvyšší soudní instanci. Soud prvního stupně totiž Mijailovice nejdříve shledal svéprávným a uložil mu doživotí. Odvolací soud ale rozsudek změnil a nařídil nucenou psychiatrickou péči.

Muž srbského původu ubodal Annu Lindhovou loni 10. září, když tato šestačtyřicetiletá politička a matka dvou dětí nakupovala v obchodním domě v centru Stockholmu. Lindhová těžkým zraněním podlehla o den později. Policie Mijailovice dopadla loni 16. září a letos 12. ledna byl vrah postaven před soud. Po dvou rozdílných rozsudcích soudů nižší instance se 10. listopadu začal případem zabývat nejvyšší soud.

Mijailovic podle svého advokáta bojuje o to, aby si trest mohl odpykat v Srbsku, a nikoli ve Švédsku. Při trestu vězení má větší šanci na vydání do Srbska než v případě, kdyby byl odsouzen k nucené psychiatrické péči, neboť ve druhém případě je rozdíl v právním přístupu k trestu mnohem větší a Švédsko by podle názoru odborníků s vydáním nemuselo souhlasit.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme