Vrah u francouzského Annecy střílel samopalem československé výroby

Čtyřnásobná vražda u francouzského Annecy má českou stopu. Podle policie se totiž střílelo ze zbraně vyrobené v Československu. To je však zatím jedna z mála věcí, kterou už vyšetřovatelé vědí jistě. Motiv činu zůstává neznámý, klíčový svědek zatím není schopen výpovědi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie odváží automobil s britskou značkou, v němž byli zavražděni čtyři lidé

Francouzská policie odváží automobil s britskou značkou, v němž byli zavražděni čtyři lidé | Zdroj: Reuters

Francouzští vyšetřovatelé připustili, že zatím nemají žádnou stopu, která by je vedla k útočníkovi.

Zvláštní tým v čele s prokurátorem Ericem Maillaudem dnes proto míří do Londýna, aby si s britskými kolegy vyměnili poslední poznatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtyřnásobný vrah ve Francii střílel české zbraní. Radiožurnál k tomuto tématu oslovil bezpečnostního experta Andora Šándora

Prokurátor připustil, že francouzští vyšetřovatelé pátrají po vrahovi i s pomocí švýcarských a italských policistů, zatímco Britové zkoumají především veškeré možné stopy, které by mohly vést k objasnění motivu.

Policisté prověřují ve snaze o zjištění motivu činu tři možné verze - rodinnou rozepři, zvláštní poslání Saada al Hilliho a také jeho irácký původ. Sedmileté dívce, která jediná přežila, lékaři výpověď zatím nepovolili.

Jisté dosud je pouze to, že vrah střílel jedinou zbraní, a to typu škorpion československé výroby. Novináři britského bulvárního deníku The Sun se na to konto vydali do Česka a zjistili, že podobné zbraně se dají běžně koupit ve zdejších armyshopech.

České zbraně znovu v centru pozornosti

Podle české legislativy musí být každá taková zbraň řádně znehodnocena tak, aby nebyla schopná další provozu. Britští novináři ovšem tvrdí, že to není problém. A nevylučuje to ani bezpečnostní expert Andor Šándor.

„Záleží na tom, zda jde o zbraně, které byly uvolněny za skladů Československé armády po roce 1990, tam ta doba byla dosti divoká. V poslední době jsou zbraně znehodnocovány velmi kvalitně a je to potom spíše otázka lidského úmyslu nebo chyby,“ říká Šándor.

Článek britského deníku The Sun o prodeji zbraní v Česko | Foto: The Sun

O českých zbraních se mluvilo také v Afghánistánu, měly se najít třeba u Talibanců. Šándor se nicméně nedomnívá, že by šlo o systémovou záležitost.

„Je otázka, kde byl jejich skutečný původ a také zda se jedná o řády desítek a stovek, či to jsou ojedinělé kusy. Samozřejmě nikdy nezabráníte tomu, aby někde nedošlo k nějakému selhání, ale nemyslím, že by Česko bylo rájem vývozu funkčních vojenských či policejních zbraní poté, co byly vyřazeny z používání obou složek,“ podotkl expert.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme