Vrahy izraelského rukojmího z videa IS jsou zřejmě Francouzi

Muž a chlapec, kteří se objevili na nejnovějším videu takzvaného Islámského státu s izraelským rukojmím, jsou s největší pravděpodobností francouzské národnosti. Na videu je vidět, jak chlapec izraelského Araba Muhammada Musaláma zastřelí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče izraelského Araba Muhammada Musaláma, jehož vražda je údajně zachycena na videu IS | Zdroj: Reuters

Podle francouzských médií je dospělý na nahrávce zřejmě nevlastním bratrem mladého Francouze Mohameda Meraha, který v březnu 2012 zavraždil na jihu Francie sedm lidí a nakonec byl zastřelen zásahovou jednotkou.

Francouzské úřady zatím tuto tezi ověřují, ale podle redaktora rozhlasové stanice RFI Davida Thomsona, který se na islámské radikály specializuje, je to prakticky jisté. Jde prý o Sabriho Essida, který svého času zařizoval Merahův pohřeb.

Od té doby se choval nenápadně, i když byl v hledáčku francouzské policie kvůli výrazné aktivitě mezi islamisty z oblasti jihofrancouzského města Toulouse a před rokem se mu podle všeho podařilo uprchnout do Sýrie, uvedl server francouzského listu Le Parisien.

Essid měl již dávno předtím konflikty s úřady. V roce 2006 byl zatčen v Sýrii a vydán do Francie, kde byl odsouzen k čtyřem letům vězení za organizování náboru lidí pro boje po boku islamistů z teroristické sítě Al-Káida v Iráku.

Jeho nevlastní bratr Mohamed Merah v roce 2012 v Toulouse chladnokrevně zastřelil sedm lidí - tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu.

Nakonec byl obklíčen ve svém bytě a zastřelen po více než denním vyjednávání.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme