Vrak Concordie se pohnul, vyšetřování je pozastaveno

Záchranáři byli dnes ráno nuceni pozastavit pátrání ve vraku lodi Costa Concordia, protože zaznamenali jeho pohyb. Předtím se jim ale podařilo z lodi vynést cenné dokumenty, které by mohly napomoci při pátrání po příčině havárie plavidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak lodi Costa Concordia | Foto: Reuters

V místě neštěstí je silné vlnobití, které nejen že znemožňuje práci záchranářů do potopených částí lodi, ale navíc způsobuje pohyb lodi. V částech vraku, které se nacházejí nad vodou, však pátrání po krátké pauze pokračuje.

Předtím, než byli potápěči nuceni opustit zatopené části vraku, objevili v něm a ven vynesli pevný počítačový disk a lodní dokumenty, které by měly pomoci nehodu vyšetřit.

Pevný disk zřejmě obsahuje záznamy bezpečnostních kamer z velitelského můstku. Případné chyby kapitána Franceska Schettina, který připustil, že pochybil, když navedl loď příliš blízko ke břehu, by tak měly být prokázány či vyvráceny.

Loď Concordia ztroskotala na mělčině poblíž ostrova Giglio v sobotu 14. ledna. Záchranné práce probíhaly celý týden. Kvůli špatnému počasí byly však v pátek přerušeny. Záchranáři pak včera obnovili pátrání po pohřešovaných v potopené části vraku obřího plavidla. Našli tělo ženy, čímž se počet obětí zvýšil na 12. Stále se pohřešuje 20 lidí.

Jana Gulda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme